سایت خرید اینترنتی

سایت خرید اینترنتی

ظهور پدیده‌ای به نام خرید اینترنتی

در روزهای آخر سال 1994، مجله Money مقاله‌ای در مورد افزایش چشمگیر خرید از منزل چاپ کرد.آن سال، 98 میلیون خریدار به میزان 60 میلیارد دلار از طریق سفارشات تلفنی خرید انجام دادند. اکثر این سفارشات از طریق تبلیغات کانال‌های تلویزیونی و کاتالوگ‌هایی که برای مردم پست می‌شد انجام گرفت. یک روش خرید دیگر از منزل که در آن سال به تازگی مد شده بود، "یک سرویس خرید آنلاین" بود که نیاز به کامپیوتر شخصی یا مکینتاش داشت و مجهز به مودم بود. این مقاله در ادامه توضیح می‌داد که این سرویس های عجیب و غریب چگونه کار می‌کنند. برای سفارش دادن، بسیاری از "مغازه‌های کامپیوتری" به خریداران یک شماره تلفن رایگان می‌دادند تا مشتریان سفارش خود را از آن طریق ثبت نمایند.

 

تجربه شیرین طراحی سایت اختصاصی

 

دیگر فروشگاهها به گونه‌ای طراحی شده بودند که خریدار می‌توانست روی یک گزینه، کنار کالای مورد نظرکلیک کند، اطلاعات مربوط به پرداخت و آدرس را وارد و سپس روی گزینه "SUBMIT ORDER" کلیک کند. برخی شرکتها حتی به مشتریان اجازه می‌دادند از طریق کامپیوتر کاغذ کادو را نیز انتخاب کنند. مردم در مورد خرید آنلاین در سال 1994 اینگونه صحبت می‌کردند که سرویسی بسیار جدید و تازه بود و خیلی از افراد هیچ اطلاعی از آن نداشتند و برای بسیاری این پدیده عجیب، کمی ترسناک و کاملاً ناآشنا بود. در سال 2014، به مناسبت بیستمین سالگرد تولد خرید آنلاین، بازار رسانه‌های عمومی آمریکا توضیح داد که یک مشتری چگونه با خرید یک سی دی موسیقی تاریخ ساز شد. خریدی که "به عنوان اولین خرید آنلاین با استفاده از یک نرم افزار قدرتمند محافظت از اطلاعات شخصی انجام شد."

دیدگاه مردم نسبت به خرید آنلاین

شاید علاقمند باشید که بدانید در سال 1994 و یک سال پیش از تولد آمازون، مردم چه دیدگاهی نسبت به خرید آنلاین داشتند. برخی شکاک بودند، برخی گیج شده بودند، و بسیاری از علاقمندان به داستانهای علمی تخیلی در مورد آینده این پدیده خیالبافی می‌کردند. به عنوان مثال، یک مقاله در روزنامه The Financial Post کانادا تجارت الکترونیک را "یک تجربه جادویی خرید از راه دور" نامید. یک مقاله در مجله Computerworld در اکتبر سال 1994 به گروهی از افراد شکاک اشاره داشت که خرید آنلاین را یک بخش دیگر از "شاهراه اطلاعات" یعنی اینترنت می‌دانستند.

اما آنچه که شگفت آور است این است که وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که بسیاری از مسائلی که مردم در مورد خرید آنلاین می‌گفتند درست از آب درآمده است. بسیاری از مردم عقیده داشتند که اینترنت مقوله خرید را دچار تحول خواهد کرد و آن را ارزان‌تر، راحت‌تر و شخصی‌تر خواهد کرد. همچنین نگرانی‌های زیادی در مورد امنیت داده‌ها، کلاهبرداری و هک وجود داشت. بسیاری از مردم پیش بینی می‌کردند که خرید آنلاین باعث خواهد شد که تبلیغات، اینترنت را کاملاً نابود کند. در اینجا به برخی از دیدگاههای جالب و گاهاً عجیب مردم در مورد خرید آنلاین خواهیم پرداخت.

خرید آنلاین از لحاظ محبوبیت هم‌رده کابوی حاضر در تبلیغات تنباکو (Marlboro Man) قرار گرفت

روزنامه USA Today، در مقاله آخر سال خود لیستی از پدیده‌هایی که در سال 1994 مد شده بودند یا از مد افتاده بودند منتشر نمود. پدیده‌هایی که از مد افتاده بودند شامل فکس، شهربازی‌های موضوعی و خرید تلویزیونی بودند. پدیده‌های مد شده شامل اینترنت، قهوه ساز مایکرویو و خرید آنلاین بود.

همه چیز باید با جزییات خیلی دقیق بیان می‌شد که اکنون برای ما بسیار خسته کننده است

یک مقاله در روزنامه نیویورک تایمز توضیح داد که مودم "یک وسیله کوچک است که زبان کامپیوتر را از طریق خط تلفن ارسال و دریافت می‌کند و با فایل‌های کامپیوتری همان کاری می‌کند که ماشین فکس با کاغذ می‌کند." شما باید برای استفاده از اینترنت و خرید اینترنتی یکی از این وسیله‌ها را در اختیار داشته باشید.

 

سایت خرید اینترنتی

 

مردم نمی‌دانستند از کجا و چگونه باید خرید کنند

یک نشریه به نام Network World در مصاحبه‌ای از یک مدیر در شبکه QVC نقل کرد که "یک راز ناخوشایند در مورد خرید اینترنتی این است که هنوز هیچکس چیزی در اینترنت نمی‌فروشد." در آن زمان شبکه‌های خرید خانگی مانند  QVCبه عنوان بازیگران عمده خرید آنلاین شمرده می‌شدند. فروشگاه‌های کمی، وبسایت داشتند بنابراین از سرویس‌هایی مانند شبکه خرید اینترنتی استفاده می‌کردند تا اجناس خود را برای فروش در آن عرضه کنند. در آن زمان شبکه خرید اینترنتی تنها توضیحات مربوط به کالا را در سایت خود قرار می‌داد و برنامه این بود که در آینده عکس محصول و بعد از آن عکس‌های متحرک نیز در سایت قرار داده شود. رولند باست، استاد بازاریابی در دانشگاه Vanderbilt اشاره کرد که بسیاری از مشتریان نمی‌دانند از کجا خرید کنند. مانند مرکز خریدهای واقعی، مراکز خرید مجازی نیز دارای مغازه‌های زیادی هستند و یافتن یک محصول خاص دشوار است مگر اینکه کاربر بداند کدام مغازه‌ها چه نوع کالایی به فروش می‌رسانند. این مقاله همچنین به سی دی رام به عنوان یک گزینه خرید آنلاین اشاره می‌کند که به قیمت 8 دلار به فروش می‌رسیدند و وقتی وارد کامپیوتر می‌شوند، کاربر می‌تواند به محتوای چندین کاتالوگ از فروشگاههایی مانند اشپیگل و ال ال بین دسترسی داشته باشد.

تصور می‌شد تبلیغات همه چیز را خراب کند

اکنون این جمله خنده دار به نظرمی‌رسد اما در اوایل دهه 90 فرهنگ اینترنت به قول مجله دنیای کامپیوتر، "قویاً غیر تجاری" بود. اینترنت چیزی بود که گروهی از کاربران می‌خواستند جایی باشد برای به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و اطلاعات. اما به همین اندازه هم این امکان وجود داشت که شرکتهای تجاری از آن سوء استفاده کنند و از آن برای تبلیغات خود استفاده کنند. نشریه Atlanta Journal and Constitution بیان کرد که "تبلیغ کنندگان به دنبال راهی هستند تا از فضای اینترنت بهره برداری کنند." بسیاری از کاربران اینترنت از این موضوع راضی نبودند. "منطقه‌های تجاری مجازی ایجاد شده اند تا تنها توسط تبلیغ کنندگان استفاده شود. اما شرکتها هنوز نمی‌دانند چگونه کاری کنند که کاربران اینترنت به این تبلیغات توجه کنند. تلاش‌ها برای گذاشتن تبلیغات در گروههای خبری شبکه موجب بحث‌های زیادی شده است."

 

درآمدزایی را با کسب و کار آنلاین تجربه کنید

 

خرید آنلاین باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود

نشریه دنیای کامپیوتر، اعلام کرد که فروش محصولات به صورت الکترونیک می‌تواند به میزان 40 تا 50 درصد ارزانتر از روش‌های سنتی باشد. بدون نیاز به فروشنده یا فضای فروش، به نظر غیر قابل اجتناب می‌آمد که خرید آنلاین به فروشندگان امکان دهد قیمت‌های خود را کاهش دهند. "اگر خرید آنلاین هیچ نفعی برای مشتری نداشته باشد، کسی از آن استقبال نمی‌کند و این نفع همان کاهش قیمت است. مردم دوست دارند در هزینه‌ها صرفه جویی کنند." رندی آدامز که یک کارآفرین بود در مصاحبه‌ای گفت "به نظر من فروشندگان سنتی از کاری که ما انجام می‌دهیم خوششان نمی‌آید چون ما داریم حاشیه‌های سود را پایین می‌آوریم."

مردم مزایای شخصی سازی و راحتی خرید را نیز درک کردند

خرید آنلاین نه تنها خرید در همه ساعات را صرفنظر از ساعت کاری فروشگاه و بدون نیاز به ترک خانه امکان پذیر می‌سازد، بلکه تجارت الکترونیک، موقعیتی فراهم کرد که کالاهایی بیشتر از آنچه که در فروشگاهها یافت می‌شوند، خریداری شوند. یک مقاله در روزنامه USA Today در سال 94 به پدیده "تولید برای سفارش" اشاره کرد که در آن مشتریان می‌توانستند کفش، شلوار، کارت هدیه و بسیاری آیتمهای دیگر را سفارش دهند به گونه‌ای که آیتم مورد نظر تنها مخصوص آنها ساخته شده باشد. این روند یک گام رو به جلو برای خریدآنلاین است. مشتریان از کامپیوتر برای سفارش یک کالای مخصوص به خود استفاده می‌کنند و نه چیزی که در فروشگاه عرضه شده است."

همه می‌دانستند که خرید آنلاین یک پدیده مهم است

یک تحلیلگر UBS در سال 1994 به رویترز گفت:"در آینده، خرید آنلاین تبدیل به یک تجارت عظیم خواهد شد. خرید آنلاین می‌تواند در چند سال آینده تبدیل به یک کانال فروش 5 میلیارد دلاری شود. در سال 2000، اداره آمار اعلام کرد که تنها در سه ماهه چهارم سال 1999، فروش اینترنتی به 5.3 میلیون دلار رسیده است.