چرا استراتژی تولید محتوا اثربخش نیست؟

چرا استراتژی تولید محتوا اثربخش نیست؟

دلایل عدم موفقیت بازاریابی محتوا

مشتریان امروزی هر روز و به طور پیوسته در معرض تبلیغاتی هستند که به قول خود عمل نمی‌کنند. به همین دلیل است که اعتماد خود را به تبلیغات از دست داده‌اند. مشتریان به دنبال اطلاعات بیشتر و صادقانه‌تر در مورد محصولات و خدمات هستند. مثلاً می‌خواهند بدانند که محصول مورد نظر چگونه کار می‌کند، چه مزایایی دارد یا اینکه چگونه زندگی را برای آنها راحت‌تر می‌سازد. اغلب مواقع مشتریان پاسخ این سؤالات را دریافت نمی‌کنند. یک نکته مشترک بین تمامی مشتریان وجود دارد: آنها می‌خواهند از کسی خرید کنند که به او اعتماد دارند؛ کسی که در حوزه خود یک متخصص است و به آنها بگوید چگونه به هدف خود برسند. در اینجاست که بازاریابی محتوا اهمیت پیدا می‌کند.

 

درآمدزایی با کسب و کار آنلاین

 

محتوا برابر با اعتماد است

مشتریان می‌خواهند از کسی خرید کنند که قابل اعتماد بوده و در زمینه تخصصی خود اطلاعات کافی داشته باشد. به همین دلیل است که بازاریابی محتوا برای کسب و کارها بسیار مهم است. اگر بازاریابی محتوا به خوبی انجام شود، می‌تواند اطلاعات مفیدی به مشتریان آینده ارائه دهد. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که بازاریابی محتوا به ندرت خود کالا یا خدمات را تبلیغ می‌کند. در ابتدا با چالشی شروع می‌شود که مشتری شما می‌خواهد بر آن چیره شود. این محتوا، چه یک پست وبلاگ باشد، یک متن تبلیغاتی بسیار فنی یا یک ویدیوی آموزشی ، بازاریابان ماهر نیازهای اساسی مشتری را در مرکز محتوای تولیدی خود قرار می‌دهند. شرکت‌هایی که بازاریابی محتوا را به درستی انجام می‌دهند، با برآورده کردن این نیازها می‌توانند خود را به عنوان متخصصان معتبر در حوزه خود تثبیت کنند. اما اگر بازاریابی محتوای شما مؤثر نباشد چه کاری باید انجام داد؟ چگونه می‌توان معایب کار را شناسایی نمود؟ در قسمت بعدی مقاله به مواردی اشاره می‌کنیم که اگر به خوبی انجام نداده باشید، بازاریابی محتوای شما با مشکل مواجه خواهد شد.

 

استراتژی تولید محتوا

 

آیا استراتژی محتوا را به خوبی تعیین کرده‌اید؟

در مورد بهترین مشتریان خود، اطلاعات مردم شناختی، علایق و شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه آنها تحقیق کنید. سپس با استفاده از روش طوفان فکری، هرگونه محتوایی که به حل کردن مشکلات مخاطبان شما کمک کند را شناسایی نمایید. سپس یک نقشه راه تهیه کنید تا نحوه تولید، توزیع و تبلیغ محتوا را تعیین کنید. هر بار که شما یا تیمتان با مشکلی مواجه می‌شوید، می‌توانید به این نقشه راه مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.
اگر کسب و کار شما یک محصول جدید را تولید کرده یا یک بازار جدید برای یک محمصول پیدا کرده است، در مورد نیازها و اهداف مشتریان تحقیق کنید. سپس این تغییرات را وارد استراتژی خود کنید. اجازه دهید که استراتژی شما نیز در راستای رشد کسب‌وکارتان تکامل یابد. وقتی نقشه راهی ترسیم کنید که استراتژی شما را به نمایش می‌گذارد، شما و تیم تولید محتوایتان می‌توانید سریعتر به اهدافتان برسید و بازگشت سرمایه بزرگتری خواهید داشت. انجام این کار شما را در سطح بالای صنعتتان، حداقل از لحاظ بازاریابی محتوا، قرار می‌دهد. با یک استراتژی مشخص و نقشه راهی که نشان می‌دهد هرچند وقت یکبار محتوای جدید منتشر کنید، از بزرگترین اشتباه بازاریابی محتوا جلوگیری خواهید کرد: انتشار پراکنده محتوا. برای موفقیت در بازاریابی محتوا، شما باید به طور منظم محتوا منتشر کنید. با این کار می‌توانید در میان مخاطبان برای خود و شرکتتان اعتماد ایجاد کنید.

 

استراتژی تولید محتوا

 

آیا محتوای تولید شده را ویرایش می‌کنید

تولید محتوایی که شما را به هدفتان برساند نیازمند ویرایش است. در تولید محتوا، شما باید برخی موارد را حذف کنید. برخی موارد هر چند به نظر خودتان بسیار عالی هستند اما به چشم مخاطب خوب نمی‌رسند. اگر می‌بینید محتوای شما به هدف خود نمی‌رسد، شاید بهتر باشد که آن را ویرایش کنید. به عنوان مثال:

  • کلمات کلیدی: ممکن است فکر کنید که کلماتی که انتخاب کرده‌اید بسیار هوشمندانه و زیبا هستند اما موتورهای جستجو و مخاطبان، آنها را هم معنا با کالا یا خدماتی که به فروش می‌رسانید نمی‌بینند. در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید، آنها را تغییر دهید و سپس نتایج را بررسی نمایید.
  • داده‌های مشتریان که باید حذف یا به روزرسانی شوند: اگر تحقیق مشتریان هدف نیاز به آپدیت شدن دارد، ممکن است باعث شود که محتوای شما نیز مخاطب اشتباه در مکان اشتباه را هدف قرار دهد. به عنوان مثال، اگر شما هنوز هم بخش اعظم زمان خود در رسانه‌های اجتماعی را به فیسبوک اختصاص داده‌اید تا به نوجوانان برسید، شاید بهتر باشد که داده‌های خود را به روزرسانی کنید. ممکن است این افراد بیشتر در اینستاگرام حضور داشته باشند. محتوا و محل انتشار آن را به گونه‌ای تغییر دهید که مناسب داده‌های جدید در مورد مشتریان هدف باشد.
  • Call to action ناموفق. محتوای خود را با دو نوع call to action امتحان کنید. پس از بررسی نتایج، CTA بهتر را انتخاب کنید. به امتحان ادامه دهید تا زمانی که به نتایج یکدست برسید. این استراتژی را با دیگر عناصر اصلی محتوا مانند عنوان ایمیل و عنوان مقاله نیز امتحان کنید.
  • نکات املایی و گرامری در محتوا. محتوای تولیدی خود را بررسی کنید تا مشکلات گرامری یا املایی آن را شناسایی نمایید. بله، اشتباهات گرامری و املایی مهم هستند و وجهه خوبی از بیزینس شما را به نمایش نمی‌گذارند.

 

استراتژی تولید محتوا

 

  • استراتژی‌های سئوی قدیمی. اگر هنوز هم در کل متن خود کلمات کلیدی را پخش کرده‌اید به نحوی که ظاهر خوبی به آن نمی‌دهد، باید دانش خود در مورد سئو را ارتقا ببخشید. موتورهای جستجوی امروزی دو نکته مهم را مد نظر قرار می‌دهند: متن باکیفیت و قوی که مخاطبان به راحتی بخوانند و درک کنند. اگر این کار را انجام دهید، قدم در مسیر داشتن سئوی قوی برداشته‌اید.
  • محتوا از لحاظ بصری خسته‌کننده است. برای اینکه بتوانید توجه مخاطب را برای یک دقیقه بیشتر جلب کنید، شما باید کمی جذابیت بصری به محتوا اضافه کنید. در محتوای متنی، می‌توانید مطلب را به قطعات کوچک تقسیم کنید و بولت و شماره گذاری نمایید. از عکس، اینفوگرافیک یا کلیپ ویدیویی استفاده کنید تا نکات اصلی را برجسته کرده و خواندن متن را برای مخاطب راحتتر سازید. برای پادکست‌ها می‌توانید یک فایل بصری پاورپوینت ارائه دهید تا مخاطبان آن را دانلود کنند و منظور خود را بهتر برسانید.
  • لحن صدای شما خسته کننده است. زمانی که می‌خواهید یک مطلب آموزنده بنویسید ممکن است لحن خشک و رسمی و پر از کلمات تخصصی به آن بدهید. شما باید به زبان ساده و روان صحبت کنید مگر اینکه مطمئن باشید مخاطبان شما در حوزه مورد نظر تخصص دارند. اگر بتوانید موضوعات پیچیده را به زبانی ساده بیان کنید، می‌توانید افراد بیشتری را تحت تأثیر خود قرار دهید.

 

با 5 کلیک سایت خود را طراحی نمایید

 

آیا کارمندان خود را در تولید و توزیع محتوا سهیم می‌کنید؟

شما هر چقدر هم که تحقیقات انجام دهید، جاذبه بصری به محتوا اضافه کنید یا استراتژی‌های سئو را پیاده سازی کنید، اگر مخاطبان حس کنند که شما از خودتان تعریف می‌کنید، شما را باور نمی‌کنید. دلیل آن چیست؟ چون شما کسی هستید که از تمامی این کارها سود می‌برید. اما وقتی افرادی که این کالاها و خدمات را تولید می‌کنند، محتوا را منتشر و به اشتراک‌گذاری کنند، مخاطبان بهتر به آنها اعتماد می‌کنند. آنها از تمامی نقایص احتمالی و مزایای پنهان محصول یا خدمات شما خبر دارند. وقتی شما کارمندان خود را وارد بازاریابی محتوا می‌کنید، معجزه رخ می‌دهد. حتی بهتر از آن این است که وقتی کارمندان خود را دخیل کنید، نه تنها محتوای شما سود بیشتری به شما می‌رساند، بلکه سودآوری بیزینس شما در بلندمدت نیز بیشتر می‌شود. محتوای با کیفیت در کنار مشارکت کارمندان می‌تواند پتانسیل بالایی برای رشد و پیشرفت ایجاد کند.

در این مقاله به دلایلی اشاره کردیم که می‌توانند بازاریابی محتوا را با مشکل مواجه کنند. با بررسی منظم این پارامترها کیفیت محتوای سایت خود را افزایش داده و از آن در جذب مخاطب بیشتر استفاده کنید.