توزیع محتوا چیست؟

توزیع محتوا چیست؟

توزیع محتوا چیست؟

اگر شما صاحب یک وبسایت یا کسب‌وکار آنلاین هستید، به احتمال زیاد در چرخه تولید محتوای مداوم قرار دارید. اما پرسش این است که آیا محتوای تولیدی شما در معرض دید مخاطب درست قرار می‌گیرد؟ بازگشت سرمایه محتوا نیازمند این است که محتوای تولید شده را با قدرت به صفحات دیجیتال مخاطبان مرتبط هدایت کنیم. این کار از طریق توزیع محتوا انجام می‌شود. اگر محتوای شما به دست خوانندگان و بینندگان نرسد، هیچ بازگشت سرمایه‌ای نخواهید داشت. امروزه، با اشباع اینترنت از محتوای تکراری که وبسایتها از روی یکدیگر کپی می‌کنند، رسیدن به این هدف دشوارتر نیز شده است. یک چالش دیگر این است که رسیدن به ترافیک ارگانیک روز به روز دشوارتر می‌شود و اکثر شبکه‌های اجتماعی از برندها انتظار دارند برای تبلیغات هزینه پرداخت کنند. منظور از توزیع محتوا هرگونه ابزاری است که برندها استفاده می‌کنند تا محتوای خود را در معرض دید مخاطبان هدف خود قرار دهند. پلتفرم‌های توزیع محتوا بسیار زیاد و متنوع هستند و روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. اما در این مقاله به سه مورد کلی از این رسانه‌ها اشاره می‌کنیم.

 

اجرای ایده های پولساز شما

 

  • رسانه‌های پولی آن دسته از رسانه‌هایی هستند که برندها باید برای دسترسی به آنها پول پرداخت کنند. ساخت یک برند جدید می‌تواند دشوار باشد. در اینجا است که پرداخت پول برای بازاریابی و توزیع محتوا به کار می‌آید چون شما را قادر می‌سازد تا در پلتفرم‌هایی حضور پیدا کنید که مردم قبلاً در آنها حضور دارند. برای به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه در رسانه‌های پولی، تبلیغات شما باید همیشه به رسانه‌های متعلق به خود شما لینک دهند. به عنوان مثال، محتوایی که قول حل کردن مشکلی را به مخاطب می‌دهد، باعث افزایش نرخ کلیک می‌شود چون مخاطب نیاز دارد تا برای مشکل خود راه حل و پاسخ دریافت کند. توزیع محتوای پولی نباید اصلی‌ترین کانال توزیع محتوا باشد اما باید به عنوان ابزاری برای هدایت مخاطب به سمت رسانه خودتان عمل کند. برای این کار، باید محتوایی ارائه دهید که جذاب، سرگرم‌کننده و مرتبط بوده و برای مخاطب شما ارزش تولید کند. نمونه‌هایی از این نوع رسانه‌ها شامل تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات PPC و پرداخت پول به اینفلوئنسرها برای تبلیغات در صفحاتشان می‌شود.
  • رسانه‌هایی که متعلق به خود شما هستند کاملاً تحت کنترل شما بوده و قوانین دیگران در آنها دخل و تصرف ندارد. از این نوع رسانه‌ها می‌توان به وبسایت، بلاگ و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی اشاره کرد. محتوای اصلی شما تنها باید در این پلتفرم‌ها منتشر شود چون تنها راهی است که می‌توانید مطمئن باشید که تغییر قوانین تأثیری بر محتوای شما نداشته و نمی‌تواند آن را تغییر دهد. نمونه‌های زیادی بوده از اینکه رسانه‌های پولی مانند فیسبوک قوانین خود را ناگهان تغییر داده‌اند و بسیاری از مالکان محتوا را دچار مشکل کرده‌اند. با اینکه پلتفرم‌های پولی مهم هستند، اما تنها تمرکز اصلی شما باید بر آن چیزی باشد که می‌توانید کنترلش کنید.

 

توزیع محتوا چیست؟

 

  • رسانه‌ای که به دست می‌آورید شامل رسانه‌ای است که در نتیجه تلاش شما به دست می‌آید. به عنوان مثال، اگر یک مشتری در مورد شما در فیسبوک یک نظر مثبت ابراز کند، آن مشتری تبدیل به بخشی از کانال توزیع محتوای شما می‌شود و از آنجا که تلاش‌های قبلی شما در زمینه ارائه محصول، بازاریابی یا رضایت مشتری منجر به این پیشنهاد از سوی مشتری شده است، شما اساساً این کانال را به دست آورده‌اید. این کانال بسیار قدرتمند است چون وقتی دیگر مخاطبان ببینند که فردی از شما تعریف می‌کند، به محتوا و برند شما اعتبار می‌بخشد و باعث می‌شود که مخاطبان جدید سریعاً به برند شما اعتماد کنند.یکی از مهمترین مزایای این نوع رسانه این است که رتبه ارگانیک شما در صفحات موتورهای جستجو بالا می‌آید و می‌تواند محبوبیت محتوای شما در کل اینترنت را تسهیل کند. رتبه بهتر در موتورهای جستجومهمترین عامل موفقیت برند است چون رسانه متعلق به شما را در یک جایگاه برجسته قرار می‌دهد تا دیده شود، مشارکت بیشتر ایجاد کند و در نهایت رسانه شما را در جایگاه قدرتمندی قرار دهد. نمونه‌هایی از این نوع رسانه شامل به اشتراک گذاری، نظرات مشتریان و پیشنهاد یک بیزینس از سوی مشتری واقعی آن بیزینس است.

چگونه توزیع محتوا را تقویت کنیم؟

بازاریابی محتوا یکی از محبوبترین و مؤثرترین روش‌های بازاریابی امروزی است. مقالات، پادکست‌ها و ویدیوهایی که بازاریابان تولید می‌کنند باید برای هدف اصلی شرکت ارزش ایجاد کنند. تنها یک محتوا که در راستای نیاز مشتری تولید شده باشد می‌تواند چندین مزایای مختلف را به همراه داشته باشد. اما محتوای عالی اگر از کانال مناسب توزیع نشود نمی‌تواند اثربخشی چندانی داشته باشد. در این بخش به توزیع محتوای مؤثر می پردازیم.

 

توزیع محتوا چیست؟

 

بهترین پلتفرم‌ها را برای توزیع محتوا انتخاب کنید

اول از همه، تصمیم بگیرید که برای توزیع محتوای خود از چه کانالی استفاده کنید. بر اساس استراتژی بازاریابی و همچنین ترجیحات مشتریان، می‌توانید کانال‌هایی را انتخاب کنید که مخاطب هدف شما استفاده می‌کند. می‌توانید از بازاریابی ایمیلی، شبکه‌های اجتماعی و غیره استفاده کنید.

استفاده از شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی برای توزیع محتوا

به عنوان مثال وبسایت Quora یک پلتفرم پرسش و پاسخ است که کاربران از یکدیگر در مورد موضوعات مختلف سؤال می‌پرسند و جواب می‌دهند. این سایت مکان مناسبی برای یافتن افرادی است که به دنبال راه حل در مورد مشکلات خاص هستند. چگونه می‌توان از این پلتفرم برای توزیع محتوا استفاده کرد؟ بسیار ساده است. پرسش‌هایی را پیدا کنید که مرتبط با پست‌های مقالات جدید شما هستند و از کاربران Quora بخواهید تا با این مساله آشنا شوند.
برای توزیع محتوا، می‌توانید شکل‌های مختلفی از ابزارهای بصری را ایجاد کنید. بهترین راه برای تشویق کاربران به کلیک و خواندن مقاله شما این است که کنجکاوی آنها را تحریک کنید. تنها اول یک داستان را تعریف کنید، آمار جذاب ارائه دهید یا یک جمله بحث برانگیز منتشر کنید. وقتی مشتریان جذب شوند، به احتمال زیاد می‌خواهند کل متن، ویدیو یا پادکست را دریافت کنند. ابزارهای بصری جذاب می‌توانند شامل نقل قول، اینفوگرافیک، انیمیشن‌های کوتاه، ویدیو با معرفی موضوع، یا GIF باشد. شما باید محتوای بصری تولید کنید که جذاب و چشمگیر باشد تا پست‌های برند شما را برجسته سازد.

 

توزیع محتوا چیست؟

 

توزیع دوباره محتوا

تنها اقدام از طریق یک کانال توزیع محتوا نمی‌تواند برای جذب مخاطبان زیاد کافی باشد. محتوای شما احتمالاً تا یک یا دوسال بعد از انتشار هم مفید خواهد بود. بنابراین سعی کنید اگر می‌خواهید آن را دوباره توزیع کنید آن را آپدیت کنید. به عنوان مثال، اگر لازم است، آماری که در مقاله خود استفاده کرده‌اید را به‌روزرسانی کنید یا چک کنید که آیا لینکی که در مقاله خود استفاده کرده‌اید هنوز وجود دارد یا خیر. اما در این کار زیاده‌روی نکنید. هیچ کس از اسپم خوشش نمی‌آید. یک حد وسط پیدا کنید و سعی کنید افرادی را پیدا کنید که به محتوای شما علاقمند هستند اما هنوز به آن دسترسی نیافته‌اند.

توزیع محتوا را شخصی سازی کنید

برای اینکه محتوای خود را به افراد مناسب و در زمان درست برسانید، می‌توانید از بازاریابی اتوماتیک استفاده کنید. وقتی کمپین‌های ایمیلی طراحی می‌کنید می‌توانید محتوا را برای افرادی بفرستید که قبلاً هم به محتوای مشابه علاقه نشان داده‌اند. همچنین می‌توانید از آنها در مورد موضوعات مورد علاقه‌شان سؤال کنید و تنها همان موضوعات را برای آنها ارسال نمایید. نیازی نیست که همه مطالب را برای همه مخاطبان ارسال کنید، این کار باعث می‌شود که آنها عضویت خود در خبرنامه را قطع کنند.

 

تجربه طعم شیرین طراحی سایت

 

برای توزیع محتوا، شما باید کانال‌ها و شکل‌های متفاوتی را امتحان کنید. گرایشات را دنبال کنید اما باز هم خلاقانه فکر کنید تا بتوانید مخاطب خود را بشناسید. از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید تا بفهمید مخاطبان شما به چه موضوعاتی علاقه دارند. محتوای مفید و با ارزش تولید کنید و دقیقاً به مخاطب هدف خود بپردازید.