برنامه ریزی جامع برای تولید محتوا

برنامه ریزی جامع برای تولید محتوا

اصول تولید محتوا برای سایت

مقاله‌نویسی یک بخش اساسی از استراتژی بازاریابی محتوا است. هرچه تعداد مقالاتی که منتشر می‌کنید بیشتر باشد، بازدیدکننده‌های بیشتری به سایت شما جذب می‌شوند و می‌توانید مشتریان بالقوه را به بالفعل تبدیل کنید. انتشار دو تا چهار مقاله در هفته می‌تواند بالاترین نتایج را برای ترافیک و تبدیل به همراه داشته باشد. در این حالت خاص که کمیّت اهمیت دارد، بسیار روشن است که شما باید سعی کنید بدون اینکه کیفیت را فدای کمیّت کنید به این تعداد برسید. این یک حقیقت پذیرفته شده است که هیچ برندی نباید کیفیت را فدای چیز دیگری کند. بنابراین اگر در تولید محتوای خود، کیفیت و کمیّت را با هم داشته باشید، شاهد رشد چشمگیری در بازدیدکننده‌های سایت خود خواهید بود. اما پرسش اینجا است که چگونه باید برای یک سال تولید محتوا برنامه‌ریزی کرد. شما باید یک نقشه راه برای محتوای سایت خود تهیه و آن را به اولویت سایت خود تبدیل کنید. در این مقاله گامهایی برای برنامه‌ریزی تولید محتوا ارائه می‌کنیم.

 

سایت خود را به سادگی طراحی نمایید

 

هدف محتوای سایت خود را تعیین کنید

شما باید اهداف استراتژی بازاریابی محتوای خود را به اهداف کلی بیزینس خود پیوند بزنید. هر مقاله‌ای که در سایت خود منتشر می‌کنید باید یک یا چند هدف از این لیست را برآورده سازد:

 • آگاهی از برند و به خاطرسپاری آن
 • مشارکت مخاطب
 • ترافیک وب
 • دیده شدن در موتور جستجو
 • جذب مشتری بالقوه
 • حفظ مشتری
 • افزایش بازگشت سرمایه بازاریابی

وقتی هدف پست را تعیین کردید، آن را با یک مرحله از قیف فروش هماهنگ کنید و تعیین کنید که در چه نقطه‌ای یک مشتری بهترین استفاده را از این محتوا می‌برد.

 

برنامه ریزی جامع برای تولید محتوا

 

موضوع و محتوای مقالات سایت چه باید باشد؟

انتخاب موضوع و مضمون مقاله بخش اساسی برنامه ریزی برای تولید محتوا است. اما اول از همه، استراتژی‌های تولید محتوا باید بین موضوع و مضمون تمایز قائل شود. در مورد بلاگ، مضمون تعیین کننده دسته بندی‌های مقالات است. به عنوان مثال، مضمون یک بلاگ بازاریابی می‌تواند بازاریابی محتوا، رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی رویداد و غیره باشد. اما موضوع هسته اصلی بحثی است که مقاله حول آن شکل می‌گیرد. به عنوان مثال، یک موضوع مانند آنالتیکس ممکن است به یک مقاله با عنوان "نقش داده و تحقیقات در مشارکت محتوا" باشد. مطمئناً شما اطلاعات زیادی در مورد موضوعات و گرایشات جدید در حوزه کاری خود دارید. ابتدا مشخص کنید که مسائل اصلی صنعت شما کدامند و چه مواردی برای اکثریت مخاطبان شما اهمیت دارند. سپس ایده‌های اصلی خود را به سه روش زیر گسترش دهید:

1- از مخاطبان خود نظر خواهی کنید. بهترین راه برای اینکه به مخاطبان خود آن چیزی را بدهید که به دنبالش هستند، این است که از آنها سؤال بپرسید. می‌توانید با استفاده از ابزارهای آنلاین نظرسنجی، لیست کوتاهی از پرسش ها را تهیه کنید و در وبسایت خود قرار دهید، از طریق ایمیل ارسال کنید و در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. نظر سنجی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • سؤالات ساده که درک آنها راحت باشد با پاسخهای چندگزینه‌ای ساده
 • کمتر از یک دقیقه طول بکشد
 • یک مشوق کوچک برای تکمیل داشته باشد

شما می‌توانید علاوه برا مخاطبان خود، چند پرسش دیگر را به رهبران برجسته در صنعت خود ارسال کنید. ایده‌های آنها می‌تواند نسبت به مخاطب عام شما ارزش بیشتری داشته باشد.

2- گفتگوهای آنلاین را رصد کنید. گاهی اوقات مخاطبان شما صریحاً به شما نمی‌گویند که چه چیزی می‌خواهند. یا شاید مخاطبان شما آنقدر زیاد هستند که نمی‌شود از آنها نظرسنجی کرد. از پلتفرم‌های آنلاین و رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید و مشکلات و عقاید آنها را ثبت نمایید. همیشه جایی در فضای آنلاین، بحثی در مورد صنعت شما وجود دارد.

3- تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید. قابلیت دیده شدن برند و محتوای شما در گوگل به صورت ارگانیک، هسته مرکزی استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ است. گوگل در حال تغییر کاربری از یک موتور جستجو به یک موتور پاسخگویی است و همواره در حال تغییر الگوریتم‌های خود است تا محتوایی را به صفحات اول بیاورد که نه تنها به جستجوی کاربر بلکه به قصد او نیز مرتبط می‌شود. ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی می توانند اطلاعات زیادی در مورد جستجوهای کاربران به شما بدهند، اینکه تعداد سرچهای ماهانه برای یک موضوع چقدر است، چند نفر روی یک نتیجه کلیک کرده اند و چه نوع محتوایی برای این جستجوها ظاهر می‌شود.

 

برنامه ریزی جامع برای تولید محتوا

 

لیستی از موضوعات برای تولید محتوا تهیه کنید

اکنون که مضامین مهم برای تولید محتوا را در اختیار دارید، از اعضای اصلی تیم بازاریابی خود بخواهید تا به موضوعات مهم زیر هر مضمون فکر کنند. آنها را به دسته‌های 52 تایی (هر هفته در سال) تقسیم‌بندی کنید. سپس، اطمینان حاصل کنید که سرتیترها و نکات اصلی مرتبط با سئو را رعایت کرده‌اید. یک برنامه برای بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو تدوین کنید. یک لیست تهیه کنید و از تیم تولید محتوا بخواهید تا بخشها را اولویت بندی کند، نکات کلیدی برای هر مقاله را تعیین کند، بهترین تاریخ برای انتشار آن را پیشنهاد دهد و مقالات دیگری در سایت را پیشنهاد دهد تا پست‌های جدید به آنها لینک دهند.

مؤثرترین فرمت‌های نوشتن محتوا را تعیین کنید

اکثر شرکتها برای محتوای سایت خود ترکیبی از ویدیو و مقاله را در نظر می‌گیرند تا محتوای سایت خود را جذاب‌تر و تعاملی‌تر سازند. اما ویدیوها، وبینارها و پادکستها بهتر است که هفته‌ای یک بار منتشر شوند تا مخاطبان خسته نشوند و بار اطلاعاتی زیادی به آنها ارائه نشود.

برای انتشار محتوا تقویم طراحی کنید

وقتی موضوعات را تعیین کردید، نوع پستها در کوتاه مدت و بلند مدت، سرتیترها، فرمت و غیره را مشخص کنید. برای تعیین تقویم تولید محتوا، قالب‌های زیادی در اینترنت وجود دارند. اما یک فرم ساده را در اینجا معرفی می‌کنیم.

1- مضمون مقالات برای هر ماه را مشخص کنید

شما می‌توانید با تعیین یک مضمون برای هر ماه، تمرکز خود را بر بلاگ بگذارید و به استراتژی خود پایبند بمانید. برای هر مضمون، با روش طوفان فکری، عنوان مقاله پیدا کنید. عنوان انتخابی شما به نوع محتوا بستگی دارد (مثلاً دستورالعمل ، ابراز عقیده، لیست، مطالعه موردی، ویدیو، مصاحبه، گزارش). بنابراین بر همین اساس باید برنامه‌ریزی کنید. ممکن است این سؤال مطرح شود که چگونه برای هر ماه در سال یک مضمون انتخاب کنیم؟ از خود این سؤالات را بپرسید:

 • بخش‌های مختلف مخاطب شما کدامند؟ آنها چه می‌خواهند و چه زمانی آن را می‌خواهند؟ آنها چه زمانی فعال هستند و چه زمانی نیستند؟
 • زمانی که کسب‌وکار افت کرده است، چه نوع محتوایی منتشر کنیم؟ وقتی بیزنس رشد کرده است چطور؟
 • آیا استراتژی برندینگ شما شامل ابراز عقیده در مورد مسائل روز می‌شود؟
 • آیا در صنعت شما رویدادهای مهمی در حال برگزاری است که بر اساس آن محتوای خود را تنظیم کنید؟

 

برنامه ریزی جامع برای تولید محتوا

 

هرچه تیم شما در مورد حوزه کاری شما تخصص بیشتری داشته باشد، اطلاعات بیشتری خواهید داشت، ارتباط بهتری با مخاطبان برقرار خواهید کرد و راحت‌تر می‌توانید محتوای خود را در زمان مناسب تبلیغ کنید.

2- ماه‌ها را به هفته تقسیم کنید و به هر کدام عنوان دهید

وقتی مضامین و موضوعات را تعیین کردید، عنوان هر هفته را مشخص کنید. بنابراین برای هر ماه یک مضمون، و برای هر مضمون، موضوع هفتگی انتخاب کنید.

3- در صورت لزوم، ستون‌های تکمیلی اضافه کنید

در این ستونها می‌توانید کلمات کلیدی، نوع محتوا، مهلت نوشتن مقاله، تاریخ انتشار، کانال‌های تبلیغ، نویسنده و CTA را مشخص کنید. سپس به تقویم نگاه کنید. سرتیترها را اولویت بندی کنید. این اولویت‌ها  را در طول سال پخش کنید تا همیشه موضوعات جذاب داشته باشید.

 

داشتن درآمد با کسب و کار آنلاین

 

بر محتوای تولید شده نظارت کنید

وقتی محتوا را تولید و منتشر کردید، باید بر آن نظارت کنید و عملکرد آن را بررسی نمایید. با استفاده از گوگل آنالتیکس، موفقیت پست‌ها را بررسی کنید. تعداد دیده شدن صفحه، ترافیک وب، نرخ کلیک ارگانیک از کانال‌های مختلف، بک لینکها، به اشتراک‌گذاری‌ها، زمان صرف شده در هر صفحه و مشارکت در صفحه، همگی معیارهای مهمی هستند که باید در نظر بگیرید.
با انتشار محتوای تخصصی و مفید برای مخاطبان خود، می‌توانید ترافیک و رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو بالا ببرید. با برنامه ریزی دقیق برای تولید محتوا، می‌توانید به یک منبع معتبر در صنعت خود تبدیل شوید.