10 عامل مهم مؤثر بر رتبه سایت

10 عامل مهم مؤثر بر رتبه سایت

مهم‌ترین عوامل مؤثر بر رتبه سایت

عوامل مؤثر بر رتبه سایت در موتورهای جستجو یکی از پر رمز و رازترین ابعاد کسب‌وکار آنلاین هستند. گوگل و دیگر موتورهای جستجو دقیقاً اعلام نمی‌کنند که چگونه سایتها را در صفحات نتایج جستجو رتبه بندی می‌کنند چون منجر به این می‌شود که بسیاری از سایتها بخواهند این قوانین را دور بزنند که در نهایت نتایج غیرمفید به بار خواهد آورد. خوشبختانه نیازی نیست که خودتان حدس بزنید گوگل بر چه اساسی رتبه سایتها را تعیین می‌کند. یک صنعت بزرگ و گسترده حول این موضوع شکل گرفته که افراد حرفه‌ای در این زمینه فعالیت می‌کنند و به بالا بردن رتبه سایت کمک می‌کنند. در این مقاله، بر اساس نظرات این کارشناسان، به مهمترین عوامل مؤثر بر رتبه سایت می‌پردازیم.

 

به سرعت صاحب وبسایت شوید

 

استفاده از کلمات کلیدی در تگ عنوان

تگ عنوان، متنی است که در بالای صفحه مرورگر شما ظاهر می‌شود. می‌توان آن را عنوان صفحه وب نیز در نظر گرفت. تگ عنوان همچنین آن عبارتی است که به شکل لینک در نتایج جستجو ظاهر می‌شود. در کد HTML، تگ عنوان بین تگ‌های

 

10 عامل مهم مؤثر بر رتبه سایت

 

متن لنگری برای لینک به وبسایت شما

وقتی دیگر سایتها به سایت شما لینک می‌دهند، چگونه لینک را توصیف می‌کنند؟ متن لنگری همان قسمت لینک است که قابل مشاهده است و می‌توان روی آن کلیک کرد. گوگل با بررسی نحوه لینک دادن بقیه سایتها به سایت شما تعیین می‌کند که دیگران چگونه محتوای شما را توصیف می‌کنند. زمانی که به دیگر سایتها ایمیل می‌زنید تا محتوای خود را تبلیغ کنید، اگر آنها قبول کردند که به سایت شما لینک دهند، متن لنگری پیشنهادی خود را به آنها اعلام کنید. مسلماً آنها همیشه پیشنهاد شما را قبول نمی‌کنند اما درخواست کردن آن ضرری ندارد. متنی انتخاب کنید که به سایت شما کمک کند برای کلمات کلیدی مورد نظر جایگاه بالاتری بگیرد. یک متن لنگری خوب از بهترین مقاله‌ها هم بهتر عمل می‌کند. بهترین راه برای گرفتن بک لینک از سایتهای دیگر این است که به عنوان مهمان در سایت آنها مطلب بنویسید و به مقالات مرتبط در سایت خود لینک دهید.

تأثیر تعداد لینکهای سایت بر رتبه گوگل

چند سایت دیگر به سایت شما لینک می‌دهند؟ همانگونه که قبلاً نیز ذکر شد، به طور کلی هرچه لینکهای ورودی به سایت شما بیشتر باشد برای شما بهتر است. هر لینک ورودی مانند یک رأی به نفع سایت شما عمل می‌کند. اگر تعداد زیادی سایت دیگر به سایت شما لینک دهند، موتورهای جستجو نتیجه می‌گیرند که مطالب سایت شما برای بسیاری از مردم جالب و مفید است. این امر باعث افزایش رتبه شما در موتور جستجو می‌شود. اما به یاد داشته باشید که کمیت همه ماجرا نیست. به خاطر داشته باشید که کیفیت و مرتبط بودن این لینکها هم اهمیت بالایی دارد. بنابراین لینک سازی، یعنی گرفتن لینکهای بیشتر به سایت خود، را تبدیل به بخش اصلی استراتژی بازاریابی آنلاین خود کنید. تنها بر سایت‌هایی تمرکز کنید که کیفیت بالاتری نسبت به سایت شما دارند و موضوعشان با سایت شما مشابه است.

 

10 عامل مهم مؤثر بر رتبه سایت

 

قدمت سایت و رتبه در گوگل

هرچه قدمت سایت بیشتر باشد بهتر است. سایت‌های قدیمی‌تر نسبت به سایتهای جدید وزن بیشتری دارند. قدمت سایت را نمی‌توان دستکاری کرد. همچنین، موتورهای جستجو بر این باورند که اگر سایت شما مدت زیادی قدمت دارد، بهتر از یک سایت جدید است. اگر می‌خواهید برای یک سایت جدید دامنه ثبت کنید، حداقل برای دو سال ثبت کنید. با این کار، سایت نوپای شما کمی اعتماد گوگل را به خود جلب می‌کند.

ساختار لینک داخلی

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر رتبه سایت این است که صفحه مورد نظر در کل سایت شما چه جایگاهی دارد؟ هرچه یک صفحه در سایت شما برجسته‌تر باشد، موتور جستجو وزن بیشتری به آن می‌دهد. بنابراین بهترین مقالات سایت خود را برجسته سازید و نمایش دهید. آن را در منوی اصلی قرار دهید یا از صفحه اصلی به آن لینک دهید و همچنین به طور منظم از صفحات سایت به صفحات مهم سایت لینک دهید.

ارتباط موضوعی لینکها به سایت

آیا سایتهایی که به سایت شما لینک می‌دهند به موضوع اصلی سایت شما مرتبط هستند؟ هرچه ارتباط موضوعی آن سایتها با شما بیشتر باشد، وزن لینکها بالاتر می‌رود و در نتیجه رتبه سایت شما ارتقا می‌یابد. کاری که شما باید انجام دهید این است که تلاش‌های لینک سازی خود را در حوزه تخصصی خودتان محدود و متمرکز کنید و تنها به ساخت لینکهای مرتبط بپردازید. کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد.

 

10 عامل مهم مؤثر بر رتبه سایت

 

محبوبیت سایت لینک دهنده در حوزه موضوعی مورد نظر

سایتی که به شما لینک می‌دهد، به ویژه در حوزه کاری شما چه رتبه‌ای دارد؟ اگر شما تعداد لینکهای ورودی زیادی نداشته باشید اما چند لینک از سایتهای قدرتمند در حوزه خود داشته باشید، به ارتقای رتبه سایت شما کمک فراوانی می‌کند. ارتباط موضوعی و قدرت سایت بسیار مهم هستند. در قسمت قبل گفتیم که باید از سایتهایی لینک بگیرید که در حوزه موضوعی سایت شما باشند. در این قسمت می‌گوییم که باید لینکها را از قدرتمندترین سایت‌ها در حوزه کاری خود دریافت کنید. ممکن است این کار دشوار باشد اما انگیزه خود را از دست ندهید. تا زمانی که دیگر سایتهایی که به شما لینک می‌دهند از شما بهتر باشند، به سئو سایت شما کمک می‌کند.

استفاده از کلمات کلیدی در متن اصلی مقاله

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر رتبه سایت، این است که کلمات کلیدی به چه میزان استفاده می‌شوند؟ مقاله‌ای که نوشته‌اید تا چه اندازه به کلمه کلیدی مرتبط است؟ از کلیدواژه‌های هدف خود در تمام صفحه و متن استفاده کنید. البته تنها زمانی که معنادار باشد. نباید متن خود را از کلمات کلیدی پر کنید چون گوگل آن را کیورد استافینگ در نظر می‌گیرد. پس تلاش کنید که کلمات کلیدی را به صورت روان و طبیعی در سرتاسر متن خود بگنجانید به شیوه‌ای که از پیوستگی و معنادار بودن متن کاسته نشود.

محبوبیت لینکی سایت لینک دهنده

لینک‌هایی که از سایتهای بزرگ (یعنی سایتهایی که لینکهای زیادی به آنها داده می‌شود) می‌گیرید نسبت به لینک از سایتهای کوچک ارزش بیشتری دارد. بنابراین برای اینکه رتبه سایت شما بالا برود، باید تلاش‌های بازاریابی خود را بر بزرگترین و قویترین سایت‌ها متمرکز کنید. بهتر این است که از یک سایت قدرتمند یک لینک بگیرید تا اینکه از یک سایت ضعیف ده لینک دریافت کنید. 

ارتباط موضوعی با صفحه لینک دهنده

ارتباط خیلی مهم است. لینک از سایتی که با سایت شما ارتباط موضوعی دارد، بسیار بهتر از لینک از سایتهای دیگر است که ربطی به سایت شما ندارند. بنابراین بسیار مهم است که ارتباط موضوعی را حفظ کنید. حتی اگر بتوانید در یک صفحه خاص از آن سایتی که بیشترین ارتباط موضوعی با سایت شما دارد، یک لینک دریافت کنید کمک بسیاری به رتبه سایت خود می‌کنید.

 

در زمان و هزینه صرفه جویی نمایید

 

در میان عوامل متعددی که در بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو اهمیت دارند، این ده مورد از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. درست است که الگوریتم‌های گوگل همواره در حال تغییر هستند، اما تا زمانی که از روش‌های کلاه سفید سئو استفاده می‌کنید و تمرکز خود را بر نفع رساندن به مخاطب می‌گذارید، می‌توانید مطمئن باشید که رتبه سایت شما در گوگل بالا خواهد رفت.