8 گام تا راه‌اندازی بازاریابی موبایلی

8 گام تا راه‌اندازی بازاریابی موبایلی

چگونه در بازاریابی موبایلی موفق شویم

امروزه با توجه به گسترش استفاده از دستگاه‌های همراه به ویژه موبایل و تبلت، کسب و کارها به شیوه‌های نوینی برای معرفی محصول به مشتریان خود دسترسی دارند. بازاریابی از طریق موبایل یکی از این همین شیوه‌ها است.
شما هر کسب و کاری که دارید باید به این واقعیت توجه داشته باشید که مشتریان از داده‌ها به شکلی پویا و جدید استفاده می‌کنند. بنابراین شما به عنوان یک بازاریاب، باید به مهارت‌هایی دسترسی داشته باشید که استراتژی‌های بازاریابی شما را کامل کند. در این صورت است که می‌توانید کمپین‌های خود را برای رسیدن به بهترین نتیجه کامل کنید. کمپین شما باید مشتری محور باشد. در واقع محتوایی که به مشتری ارائه می‌کنید، به گسترش برند شما کمک کرده و مشتریان بالقوه را در قیف فروش شما به جلو حرکت می‌دهد. پس از کجا باید شروع کنیم؟ در ادامه به 8 گام راه اندازی یک کمپین تبلیغات موبایلی اشاره خواهیم کرد.

 

درآمدزایی با کسب و کار آنلاین

 

1- اهداف تبلیغات موبایلی خود را مشخص کنید

شما باید در مرحله اول هدف خود را از این کار معلوم کنید. مثلاً ممکن است هدف شما افزایش میزان آگاهی افراد از برند خود، افزایش فروش یا هدایت ترافیک به وب سایت باشد.

2- مخاطب هدف خود را بشناسید

بعد از این که هدف خود را مشخص کردید، مرحله مهم بعدی این است که مخاطب هدف کمپین خود را معلوم کنید. این که بدانید آنها که هستند، به دنبال چه راه حلی برای مشکل خود هستند، در چه مرحله‌ای از خرید قرار دارند و غیره. شما می‌توانید تمامی این اطلاعات را از طریق یک نظر سنجی به دست آورید. موارد دیگری که باید به آن توجه کنید، اندازه صفحه نمایش دستگاه کاربر و این موضوع است که کاربران امروزی، آستانه تحمل پایینی برای مطالب از جمله تبلیغات دارند. در واقع آنها به دنبال محتوای جذاب و خلاقانه‌ای هستند که توجهشان را هم به خود جلب کند.

 

گامهایی برای راه اندازی بازاریابی موبایلی

 

3- نوع تبلیغات را مشخص کنید

این کار واقعاً ساده است. همانطور که قبلاً هم گفتیم، کمپین‌های مختلفی در زمینه تبلیغات موبایلی وجود دارد. به همین خاطر، شما باید با توجه به محصول و بودجه‌ای که در اختیار دارید، یک کمپین مناسب انتخاب کنید.

4- مدت زمان اجرای کمپین تبلیغاتی را مشخص کنید

در این مرحله، دیگر هدف و نوع تبلیغی که می‌خواهید استفاده کنید را می دانید. در این جا باید مدت زمانی که می‌خواهید کمپین شما اجرا شود را مشخص کنید. به این منظور باید تعداد عملیاتی که می‌خواهید کاربر انجام دهد را تعیین کنید. مثلاً شاید لازم باشد که کاربر فقط بر روی دکمه «خرید» کلیک کند یا بر عکس لازم باشد کارهای مختلفی صورت بگیرد مثل آگاهی از برند تا مرحله خرید. بنابراین ناگفته پیدا است که هرچه تعداد عملیات بیشتر باشد، ساخت کمپین مدت زمان بیشتری به طول خواهد انجامید.

 

گامهایی برای راه اندازی بازاریابی موبایلی

 

5- نوع دستگاه خود را مشخص کنید

همانطور که قبلاً گفتیم، دستگاه‌های مختلف موبایل، از نظر کیفیت محتوا با هم متفاوت هستند. به همین خاطر کاربران iPad و بیشتر کاربران تبلت، انتظار دریافت محتوای با کیفیتی را دارند. صفحه نمایش‌های کوچک به محتوای با کیفیتی نیاز دارند که باید متناسب با آنها ساخته شده باشد. این بدان معنی است که برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن، باید بهترین محتوا را نیز ارائه کنید.

6- معیارهایتان را تعریف کنید

اگر معیاری برای ارزیابی نتایج خود نداشته باشید، متوجه نمی‌شوید آیا کمپین موبایل و تبلیغاتی شما عملکرد درستی داشته است یا خیر. شما باید ابزارهای لازم برای پیگیری تبلیغات موبایلی خود را داشته باشید. در این رابطه، «Secondary Action Rate»، یکی از بهترین آن‌ها است. این ابزار، اقدامات کاربر بعد از کلیک کردن بر روی آگهی را نشان می‌دهد. از آنجا که صفحات لمسی تلفن‌های هوشمند، به خاطر امکان لمس تصادفی صفحه توسط کاربر، آن را هم به اشتباه جزو دفعات کلیک محسوب می‌کند، بنابراین استفاده از Secondary Action Rate  مفید است. بنابرین در صورتی که کلیک به صورت تصادفی باشد، هیچ اقدام ثانویه‌ای صورت نگرفته است. از جمله اقدامات ثانویه می‌توان به کلیک برای خرید، کلیک برای دریافت پین مکان، کلیک برای بازدید از سایت، افزودن محصول به سبد خرید و عضویت اشاره کرد.

 

گامهایی برای راه اندازی بازاریابی موبایلی

 

7- آگهی خود را طراحی کنید

این همان قسمت جذاب تبلیغات موبایلی است که باید طی آن همه خلاقیت خود را به کار بگیرید. اما قبل از این که دست به کار شوید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • محتوایی تولید کنید که انگیزه مخاطب را برای خرید از شما بالا ببرد. در عین حال، پیام خود را هم به شکلی شفاف و از طریق کال تو اکشن یا همان دعوت به عمل بیان کنید. این پیام باید جذاب و دقیق باشد.
  • از محتوایی استفاده کنید که مخاطب را تا مدت طولانی درگیر خود کند. به این صورت تعامل بین شما و مخاطب افزایش یافته و احتمال خرید را افزایش خواهد داد.
  • از اشکال گرافیکی با کیفیت استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که هدف شما جلب کاربران مختلف در انواع دستگاه‌ها است. همچنین به خاطر داشته باشید که آگهی شما ممکن است در اپلیکیشنی به نمایش در بیاید که کاربر عمده فعالیت خود را در آن انجام می‌دهد. بنابراین باید بتوانید نظر او را کاملاً به خود جلب کنید.
  • با کاهش مراحلی که شخص از زمان تماشای آگهی تا پاسخ دادن به کال تو اکشن شما طی می‌کند، تجربه کاربری جذابی را برای او رقم بزنید.

8- کمپین تبلیغاتی را راه اندازی کنید

در این مقاله با 8 استراتژی راه اندازی کمپین تبلیغاتی در دستگاه‌های همراه آشنا شدید. اگر تمام مراحل فوق را به درستی انجام داده باشید، دیگر وقت آن است که کمپین خود را شروع کنید. به دنبال آن باید به طور مرتب کمپین خود را بررسی و ارزیابی کنید. در این صورت متوجه می‌شوید کدام بخش برای شما نتیجه بیشتری داشته و برای کدام یک باید وقت و سرمایه بیشتری صرف کنید.

 

با چندین کلیک ساده سایت خود را طراحی نمایید

 

پیش از این کامپیوترها، فعالیت تبلیغاتی را از دست انسان خارج کردند و امروز نوبت دستگاه‌های همراه است که سلطه خود بر کامپیوترها را به رخ بکشند. دلیل برتری این دستگاه‌ها را می‌توان استفاده آنها از روش‌های مؤثر برای جذب مخاطب مورد نظر در زمان و مکان مناسب دانست. این موضوع ارزش آفرینی بیشتری برای مصرف کنندگان به همراه خواهد داشت. با توجه به مزیت‌هایی که در تبلیغات موبایلی می‌توان مشاهده کرد، اعم از دقت در هدف گیری و مرتبط بودن آن با نیاز مخاطب تا تنوع پلتفرم‌های تبلیغاتی، استفاده از موبایل برای تبلیغات، چشم انداز روشنی پیش روی صاحبان کسب و کار قرار دهد.