فاکتورهای فنی طراحی و توسعه سایت

فاکتورهای فنی طراحی و توسعه سایت

8 نکته‌ای که برای طراحی و توسعه سایت باید در نظر بگیرید

طراحی سایت شما باید به صورتی باشد که حتی کسانی که سر رشته‌ای از مسائل فنی ندارند، با وارد شدن به آن دچار سردرگمی نشوند و بتوانند از مطالب سایت به خوبی استفاده کنند. در این مقاله، قصد داریم شما را با 8 نکته فنی مؤثر در رابطه با طراحی وب آشنا کنیم.

 

به سرعت صاحب وبسایت شوید

 

1- از سیستم مدیریت محتوای قوی استفاده کنید

CMS یا همان سیستم مدیریت محتوا، می‌تواند کل فرآیند توسعه سایت را پشتیبانی کند. اهمیت این سیستم از این جهت است که هر اتفاقی در سایت بیفتد، مستقیماً بر کاربران تأثیر خواهد گذاشت. بنابراین بدون وجود چنین سیستم قوی پشتیبانی، نمی‌توانید انتظار تأثیر مورد نظر را از وب سایت خود داشته باشید. از مجنتو (Magento) برای فروشگاه‌های الکترونیکی و ورد پرس برای سایت‌هایی که محتوای سنگینی دارند استفاده می‌شود.

2- به کارگیری طراحی مناسب برای سایت

استفاده از طراحی جذاب و شفاف که در آن به نیازهای مخاطبان پاسخ داده شده است، به افزایش کیفیت سایت شما کمک خواهد کرد. استفاده بیش از اندازه از متن و اشکال گرافیکی، می‌تواند حواس مخاطبان را پرت کرده و آنها را از موضوع اصلی سایت دور کند. با رعایت این نکته، کاربران کیفیت طراحی را به کیفیت کلی محصولات و خدمات ربط خواهند داد. استفاده درست و مؤثر از رنگ‌ها نیز می‌تواند تجربه کاربری خوشایندی را برای بازدید کننده سایت به همراه داشته باشد. طراحی سایت تا 101 درصد بصری است. بنابراین اگر رنگ‌هایی که به کار می‌برید، پیام برند شما را منتقل نکند، آن طراحی مفید نخواهد بود.

3- ناوبری در وبسایت باید برای کاربر راحت باشد 

در صورتی که بازدیدکنندگان پس از ورود به سایت دچار سردرگمی شوند، به احتمال زیاد فوراً آنجا را ترک کرده و هیچ گاه مجدداً به آن مراجعه نخواهند کرد! به همین خاطر ناوبری آسان و کارآمد سایت، از جمله مسائل بسیار مهمی است که باید در طراحی سایت به آن دقت کنید.

4- دکمه‌های CTA را در جای مناسب خود قرار دهید

دکمه‌های CTA، قسمت‌هایی از سایت هستند که مثلاً کاربران را به انجام عمل گفته شده فرا می‌خواند. طراحان وب و افرادی که در زمینه تجربه کاربری فعالیت می‌کنند باید محل دقیق قرار دادن این دکمه‌ها را بدانند تا بتوانند به نتیجه مورد نظر خود دست یابند. این پیام‌های کوتاه به مخاطبان اعلام می‌کند که شما می‌خواهید با آنها ارتباط برقرار کنید. قرار دادن CTA به تنهایی کافی نیست بلکه باید با سطح تعامل کاربران نیز مرتبط باشد. این موضوع نیز باید توسط طراحان و توسعه دهندگان وب مورد بررسی قرار گیرد.

5- سرعت لود شدن صفحات را افزایش دهید

سرعت سایت، یکی دیگر از موضوعاتی است که باید به آن توجه کنید. زمان لود شدن از این جهت مهم است که بر تصمیم کاربر برای ماندن یا رفتن از سایت و مرور صفحات یک وب سایت دیگر، تأثیر دارد. اگر زمان لود شدن یک صفحه، بیش از 3 ثانیه طول بکشد، کاربر وب سایت شما را ترک خواهد کرد. بنابراین، لازم است که وب سایت از نظر حجم کدها سنگین نباشد و تصاویر در آن بهینه شده باشد. در غیر این صورت، احتمال ترک صفحه توسط بازدیدکنندگان و بانس ریت یا همان نرخ پرش افزایش خواهد یافت. بنابراین تا قبل از تاریخ افتتاح رسمی سایت، مشکلات لود شدن را برطرف کنید و به صورت منظم سرعت آن را چک نمایید.

6- قابلیت باز کردن سایت در دستگاه‌های مختلف را اعمال کنید

کاربران از طریق دستگاه‌های مختلف اعم از لپ تاپ، تبلت و تلفن‌های هوشمند خود، به سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند، بنابراین طراحی سایت شما زمانی کارآمد خواهد بود که امکان دسترسی به سایت از طریق دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلف وجود داشته باشد. در غیر این صورت، نباید انتظار داشته باشید که کاربران زیادی از سایت شما بازدید کنند. این نقیصه، به ویژه اگر به تازگی سایت خود را راه اندازی کرده باشید، ممکن است ضررهای مالی برای شما به همراه داشته باشد.

7- امکان دسترسی به سایت با تلفن همراه وجود داشته باشد

در ادامه مورد 6، امکان دسترسی به سایت از طریق تلفن همراه نیز یکی دیگر از مواردی است که هنگام طراحی سایت باید به آن توجه داشته باشید. اهمیت همین فاکتور بود که باعث شد گوگل در سال 2018، ویژگی mobile-first indexing را معرفی کند. اساس این ویژگی این است که گوگل برای ایندکس و رتبه بندی سایت شما، نسخه موبایلی محتوای شما را در نظر می‌گیرد. این در حالی است که در گذشته، برای ارزیابی ارتباط محتوای صفحه با درخواست کاربر، نسخه دسکتاپ آن مبنای کار قرار می‌گرفت.

 

طراحی و توسعه سایت

 

8- امنیت سایت به خوبی تأمین شود

امنیت وب سایت‌ها، یکی دیگر از مواردی است که هنگام طراحی آنها باید در نظر بگیرید. همچنین برای جلوگیری از هرگونه خسارتی، باید به یکپارچگی سایت نیز توجه شود. این کار با استفاده از گواهی SSL انجام می‌گیرد که یک پروتکل امنیتی آنلاین است. به خاطر داشته باشید که هیچ کاربری دوست ندارد وارد یک وب سایت پر خطر شود، به ویژه اگر قرار باشد اطلاعات شخصی خود را نیز در اختیار آن قرار دهد. بنابراین توجه به ویژگی‌های امنیتی سایت یکی از مواردی است که هنگام طراحی باید در نظر داشت و در زمان توسعه سایت نیز آن را مورد بررسی قرار داد. به همین خاطر به طور منظم، سایت خود را از لحاظ مسائل امنیتی بررسی کنید.

ترندهای طراحی سایت در سال 2019

یادگیری و به کارگیری جدیدترین نکات و ترندهای طراحی سایت در سال 2019، علاوه بر ارتقا سایت شما به افزایش تعداد بازدیدکنندگان و جلب توجه آنها کمک خواهد کرد. امروزه، 4/4 میلیارد نفر در جهان، کاربر فعال اینترنت هستند. بنابراین طرح سایت شما باید جدید و چشمگیر باشد زیرا در این صورت است که یک وب سایت جذاب و پر بازدید خواهید داشت. همچنین باید هنگام طراحی، راحتی کاربر نهایی برای استفاده از سایت را در نظر داشته باشید. در ادامه برخی از ترندهای طراحی سایت در سال 2019 را با هم مرور می‌کنیم:پ

1- از طرح و چیدمان غیر قرینه استفاده کنید

شاید بپرسید چرا؟ رعایت تعادل، فاکتوری مهم و حیاتی در طراحی یک وب سایت است و استفاده از ویژگی‌های نامتقارن، دست‌یابی به این هدف را راحت‌تر می‌کند. امسال، در جدیدترین ترند ها، شاهد کنار گذاشتن سیستم grid هستیم که چندین دهه توسط طراحان وب استفاده می‌شد. هدف از این کار رسیدن به نظم و تعادل در طرح سایت‌ها  است. سیستم‌های grid، ساختارهای غیر قابل مشاهده یک صفحه وب هستند که تمام اجزای آن را در کنار هم نگه می‌دارد. چیدمان‌های نامتقارن در حال فروپاشی سیستم grid هستند. به کارگیری چیدمان‌های نامتقارن، راهی استثنایی برای افزایش علاقه کاربران به سایت شما است. در حال حاضر راه‌های بسیار زیادی برای تغییر الگوهای چیدمان قبلی وجود دارد که می‌تواند به ایجاد طرح‌های جدید و مدرن برای سایت شما منجر شود.

2- از تصاویر متحرک استفاده کنید

امروزه، انیمیشن دیگر فقط برای برنامه‌های کودک به کار نمی‌رود بلکه می‌توانید آنها را در هر سایت با هر فعالیتی اعم از آموزشی یا سرگرمی مشاهده کنید. در موضوع طراحی وب، منظور ما ویدئوهای انیمیشنی کوتاه نیست. با این حال، وجود این نوع ویدئوها نیز تا حدودی در طراحی ضروری است زیرا کاربران فعال اینترنت از آن استقبال می‌کنند. در حقیقت، وقتی از تصاویر متحرک صحبت می‌کنیم، منظور ما سینماگراف و گیف‌های انیمیشنی کوتاه است. بهترین راه برای جلب توجه بازدیدکنندگان سایت این است که هنگام طراحی وب سایت خود از این دو عنصر استفاده کنید. اگر کاربر فعال رسانه‌های اجتماعی باشید، حتماً منظور از گیف انیمیشنی را می دانید اما شاید شناخت درستی از سینماگراف ها نداشته باشید.

سینماگراف چیست؟

سینماگراف ها، تصاویری هستند که مجموعه‌ای از چند فعالیت تکراری را به صورت یک کلیپ ویدئویی کوتاه و سریع نشان می‌دهد. سینماگراف ها به شکل گیف های انیمیشنی (متحرک) یا سایر فرمت‌ها مثل CSS، WebGL، یا SVG تولید می‌شوند. تصویر بلند شدن بخار از  فنجان قهوه به صورت ثابت و تکرار شونده را می‌توان نمونه‌ای از سینماگراف به حساب آورد.

چرا در طراحی وب، باید از تصاویر متحرک (انیمیشن) استفاده کنیم؟

عمده‌ترین دلیل استفاده از انیمیشن، افزایش راحتی استفاده از وب سایت است و باید به کاربر نشان دهند روی کدام قسمت کلیک کنند و چگونه یک صفحه وب را اجرا کنند. دومین دلیل استفاده از انیمیشن، زیبا سازی سایت است. در واقع وجود این تصاویر متحرک به ایجاد ارتباط تصویری میان کاربر و وب سایت کمک کرده و در نتیجه باعث می‌شود کاربر مدت طولانی‌تری را در وب سایت بماند. هنگام طراحی سایت در نظر بگیرید هنگام بازدید کاربران از سایت، استفاده از کدام تصاویر باعث ایجاد ارتباط میان شما و آنها خواهد شد و هدف شما از این کار چیست؟ آیا می‌خواهید کاربران خود را سرگرم کنید یا هدف شما شگفت زده کردن آنها است؟

3- از تصاویر 3 بعدی استفاده کنید

وقتی سایت شبکه اجتماعی فیسبوک، در آپدیت خود، از تصاویر سه بعدی استفاده کرد، طراحان سایت نیز به کار گیری آن را ایده بسیار جالبی تلقی کردند. از آنجا که فناوری، روز به روز بیشتر در حال پیشرفت است، امروزه می‌توانیم با استفاده از جدیدترین دوربین‌ها و سایر دستگاه‌های پیشرفته، یک نقشه 3 بعدی بر روی تمام تصاویری که می‌گیریم قرار دهیم.

4- از طرح‌های مینیمالیستی استفاده کنید

یکی از مزیت‌های به کار گیری طرح‌های مینیمالیستی این است که کاربر هنگام حضور در سایت شما و مشاهده صفحات مختلف، می‌تواند از وقت خود به شکل مؤثرتری استفاده کند، زیرا صفحات به سرعت و در مدت کوتاهی بارگذاری می‌شوند. فلسفه استفاده از طرح‌های مینیمالیستی، این ایده را به ذهن می‌آورد که طراحی وب سایت شما باید بر اساس محتوا باشد.

 

در زمان و هزینه صرفه جویی نمایید

 

5- از کد نویسی برای طراحی وب استفاده کنید

بحثی که به تازگی مطرح شده این است که طراحان وب نیز باید دانش کد نویسی داشته باشند. برخی از طراحان از این علم برخوردار هستند و از آموخته‌های خود برای ساخت یک ابزار مؤثر طراحی استفاده می‌کنند. Figma و Framer X، از جمله ابزارهای جدید طراحی هستند.
در این مقاله، با فاکتورهای فنی طراحی، توسعه سایت و همچنین ترندهای سال 2019 در این رابطه، آشنا شدید. به خاطر داشته باشید که با گذشت زمان، صنعت طراحی وب روز به روز سلطه بیشتری خواهد یافت و سرعت تغییرات آن افزایش می‌یابد. برای موفقیت در این صنعت، باید همیشه به دنبال جست و جو و به کارگیری جدیدترین ترندهای این رشته باشید. استفاده از طرح و چیدمان‌های نامتقارن، تصاویر متحرک و سه بعدی، کدنویسی و سایر تکنیک‌های اثبات شده، به شما کمک می‌کند تا طرحی به روز، کاربردی و مناسب برای وب سایت خود داشته باشید.