استراتژی سئو چیست؟

استراتژی سئو چیست؟

استراتژی موفق سئو چیست؟

برای داشتن سئو خوب، باید مطالب مفید، معتبر و مورد نیاز خوانندگان را ارائه دهید. باید به بازدید کننده سایت خود کمک کنید تا بتواند به هدف خود برسد. باید به وبسایت خود کیفیت و محتوای مفید اضافه کنید تا هم کاربر و هم تولید کننده محتوا بتوانند به هدف مورد نظر خود دست پیدا کنند. مطمئنا هدف تولید کننده این است که بتواند در طول زمان رضایت کاربر را به دست بیاورد. اگر واقعاً به دنبال رسیدن به ترافیک بالا در وبسایت خود هستید، باید تلاش و زمان زیادی را صرف ارتقای مطالب وبسایت و بازاریابی آنلاین کنید.

 

استراتژی سئو با چند کلیک ساده

 

الگوریتم های گوگل چگونه کار می‌کنند؟

یک مهندس رتبه بندی گوگل در مقاله‌ای در مورد نحوه عملکرد گوگل می‌گوید: «یک مشکل دیگر که با آن مواجه بودیم این بود که افراد زیادی در مورد مطالب کم کیفیت شکایت داشتند. هرچند کیفیت پایین بود اما مطالب همچنان مرتبط بودند. بر طبق آمار مربوط به مرتبط بودن مطالب، کار ما خوب بود و فکر می‌کردیم مشکلی نداریم. اما مشخص شد که تجربه کاربر بسیار منفی بود و ما به مقوله مهم کیفیت توجهی نکرده بودیم. به همین دلیل معیارهای مشخصی برای کیفیت تعریف کردیم که مطابق با آنها بحث کیفیت و مرتبط بودن را از هم جدا کردیم. با این کار توانستیم سیگنال‌های مربوط به کیفیت را از مرتبط بودن جدا کنیم و آنها به صورت مستقل از یکدیگر طراحی نماییم. بنابراین وقتی که در دستورالعمل‌ها چیزی از قلم می‌افتد، کارشناسان رتبه بندی باید معیارهای رتبه بندی را تغییر داده یا معیارهای جدیدی را تعریف کنند.»
در گذشته، به راحتی می‌شد الگوریتم رتبه بندی گوگل را فریب داد. اگر دامین شما به اندازه کافی قوی بود می‌توانستید از هر مطلبی هر چند بی‌کیفیت استفاده کنید تا رتبه خود را بالا ببرید. تولیدکنندگان اسپم وب از بک لینکهای «غیرطبیعی» استفاده می‌کنند تا اتوریتی دامین تقلبی بسازند و مطالب بی‌کیفیت را به رتبه بالا برسانند. اما گوگل استانداردهای خود را بالاتر برد. گوگل تصمیم گرفت که مطالب با کیفیت بالا را در نتایج جستجو نشان دهد تا افرادی که به دنبال رتبه بالا در گوگل هستند را مجبور کند برای تولید محتوای با کیفیت وقت و انرژی صرف کرده و تجربه کاربری مناسبی را خلق نمایند. گوگل می‌تواند تشخیص دهد که شما توجه و تلاش زیادی را صرف وبسایت خود نموده‌اید، همچنین در طول زمان بر نحوه تعامل کاربران با وبسایت شما نیز نظارت دارد. فریب دادن این سیگنالها بسیار سخت‌تر از گذشته شده است. به طورکلی قاعده این است که اگر شما واقعاً می‌خواهید محتوای خوب و مفید در وبسایت خود قرار دهید و وبسایت خود را ارتقا دهید، گوگل رتبه شما را بالاتر از وبسایت‌هایی قرار می دهدکه به دنبال این کار نیستند.

تاثیر محتوا در رتبه بندی گوگل

جان مولر کارمند گوگل می‌گوید: «محتوای با کیفیت چیزی است که باید روی آن تمرکز کنید. وبلاگ‌های سئو زیادی هستند که تأکید زیادی روی تجربه کاربری دارند که بسیار هم خوب است چون ما در هنگام رتبه بندی سایت‌ها، به تجربه کاربری هم توجه می‌کنیم. ما به سایت‌هایی رتبه برتر می‌دهیم که محتوای آنها برای کاربران مفید باشد.»
اگر بخواهید گوگل را فریب دهید، گوگل متوجه شده و شما را برای مدت مشخصی جریمه می‌کند، تا وقتی که آن مورد مشخص را حل کنید. این کار احتمالاً چندین سال طول می‌کشد. اگر شما شرکت یا کسب و کار مشخصی دارید و می‌خواهید یک کسب و کار آنلاین را راه‌اندازی کرده و ترافیک طبیعی داشته باشید، نباید از روش‌های سئو کلاه سیاه استفاده کنید. روش‌های سئو کلاه سیاه در واقع برای گمراه کردن گوگل استفاده می‌شوند و می‌توانند آسیب‌های جبران ناپذیری به وبسایت شما وارد کنند. در این صورت گوگل جریمه‌های شدیدی برای شما اعمال می‌کند و رهایی از آنها ممکن است سالها به طول بیانجامد. جان مولر در این باره می‌گوید: «پس از اینکه این لینک‌ها را در سایت خود از بین بردید، مدت زیادی طول می‌کشد تا الگوریتم‌های ما به آنها توجه کنند (زمان مشخصی ندارد اما معمول آن بین 6 تا 12 ماه است). به طور کلی، پس از انجام این کار نمی‌توانید سریعاً رتبه خود را بالا ببرید چون الگوریتم‌های ما آن لینک‌ها را نادیده گرفته‌اند. اما بعدها راحت‌تر می‌توان به آن سایت اعتماد کرد.» برای رها شدن از جریمه‌های گوگل، به همان اندازه که باید یک فرآیند پاکسازی را انجام دهید، نیاز به خلق یک فرایند جدید نیز دارید.

 

استراتژی سئو چیست؟

 

رتبه بندی‌های گوگل همواره در حال تغییر هستند

رتبه بندی‌های گوگل هیچگاه ثابت نمی‌مانند و دلیل آن نیز ساده است: گوگل همواره به دنبال راهی است که گمراه کردن الگوریتم‌هایی که ارائه می‌دهد دشوار باشد. برای کلیدواژه‌هایی که رقابت در بین آنها زیاد است، رسیدن به رتبه اول گوگل دشوار است. بنابراین طراحان الگوریتم همواره در حال تغییر قوانین و بالابردن استانداردهای کیفی برای وبسایت‌هایی هستند که می‌خواهند رتبه‌های یک تا ده جستجو را کسب نمایند. در سال 2018، این قوانین همواره در حال تغییر بوده و همه به دنبال کشف آنها می‌باشند.

تغییر رتبه‌های سایت‌ها در گوگل

جان مولر می‌گوید: «رتبه‌های سایت شما هرگز ثابت نیستند و همواره در حال تغییر می‌باشند.» این نوسانات لزوماً به معنای وجود یک مشکل نیست و «تنها نشانه‌ای است مبنی بر اینکه الگوریتم‌ها در حال تغییر هستند.» تغییر به سمت بالا می‌تواند نشانه خوبی باشد چرا که طبق گفته مولر: «ممکن است واقعاً نشانه مفید بودن مطالب سایت باشد و شاید هم چنین نباشد.» البته عکس این مسأله نیز صادق است. او می‌گوید: «اگر کمی تلاش کنید تا محتوای وبسایت خود را بهبود بخشید الگوریتم‌های ما هم تشخیص می‌دهند که بله این وبسایت می‌تواند در صفحه اول باشد.» توجه کنید که مولر می‌گوید صفحه اول و نه رتبه اول. گوگل معیار اصلی رتبه بندی را مخفی نگاه داشته است و اغلب برای داشتن ترافیک از گوگل، راهکارهای مفید و گاهاً مبهم ارائه می‌دهد. برخی افراد عقیده دارند که این راهکارها گمراه کننده هستند. گوگل همواره بیان داشته است که سئوکارانی که از استراتژی‌های کم کیفیت استفاده می‌کنند و به عنوان اسپم وب شناخته می‌شوند را برای افزایش ترافیک ناامید کرده است. مت کاتس از گوگل می‌گوید: «اگر می‌خواهید اسپم را متوقف کنید، بهترین کار این است که به آنها پول ندهید چرا که مردم به پول اهمیت زیادی می‌دهند و در حقیقت پول هدف نهایی آنها است. اما اگر واقعاً می‌خواهید اسپم را متوقف کنید، باید در ابتدا روحیه آنها را خراب کنید. این دقیقا همان کاری است که باید برای از بین بردن اسپم‌ها انجام دهید. گوگل الگوریتم‌های زیادی دارد که همگی آنها برای ناامید کردن اسپم‌سازان طراحی شده‌اند. ما ابتدا به آنها نشان می‌دهیم که ترافیک سایت آنها قرار است افت کند و سپس یک یا دو هفته بعد، سایت آنها واقعاً افت می‌کند. بنابراین آنها بیشتر ناامید می‌شوند. دراین صورت است که مشاهده می‌کنیم آنها از این کارهای گمراه کننده دست می‌کشند و به این نتیجه می‌رسند که این کار مشکلات زیادی به همراه دارد و تصمیم می‌گیرند صادقانه عمل کنند. در حال حاضر، سئو همچنان در مورد کلیدواژه و لینک می‌باشد. سئو در مورد مفید بودن، شهرت، اعتماد، کیفیت محتوا، رضایت و درگیری کاربر است. هدف نهایی سئو این است که کاربر، سایت شما را جستجو کند و با پیدا کردن سایت شما به هدف خود دست پیدا کند. اگر می‌خواهید رتبه سایت خود را بالا ببرید، باید بدانید که کلید کار در خلق یک تجربه عالی برای کاربر است.

 

استراتژی سئو و اینکه چگونه صاحب وبسایت شوید

 

ارتباط، اتوریتی و تراست

در سال 2018، سئو همچنان به معنای داشتن محتوای مناسب و مرتبط با سرچ کاربران است. برای داشتن رتبه بالا، باید برای مدت طولانی، کلیدواژه‌هایی داشته باشید که برای کاربران ارزشمند می‌باشند. شما می‌توانید از قوانین کلاه سفید گوگل پیروی کنید و در طول زمان برای خود اعتبار و قدرت خلق کنید یا می‌توانید این قوانین را نادیده بگیرید و به سئو کلاه سیاه روی آورید. بسیاری از تاکتیک‌های سئو همچنان برای مدتی مفید هستند که البته به اینکه چه کسی این تاکتیک‌ها را انجام داده و به چه شکلی این کار را انجام می‌دهد، بستگی دارد. هر مسیری را که در پیش می‌گیرید به یاد داشته باشید که اگر گوگل بفهمد که شما با روش‌های گمراه کننده قصد افزایش رتبه خود را دارید، شما را به عنوان یک اسپم‌ساز در نظر می‌گیرد و سایت شما را جریمه خواهد کرد. این جریمه‌ها ممکن است برای سال‌های زیادی طول بکشند. برخی از آنها منقضی می‌شوند و برخی نیز خیر. گاهی هم گوگل از شما می‌خواهد هر کاری که در این زمینه انجام داده‌اید را پاکسازی نمایید. داشتن رتبه بالا در گوگل گواه بر این است که یک وبسایت جایگاه اجتماعی خوبی داشته، نیازی به هزینه کردن برای تبلیغات کلیکی ندارد و همچنان به بهترین نحوه یک ترافیک ارزشمند را به وبسایت خود هدایت می‌کند. همچنین وقتی به معیارهای بالا بتوانید به رتبه بالا دست یابید، دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای آن نیز نخواهید داشت.