اشتباهات رایج در بازاریابی ویدیو

اشتباهات رایج در بازاریابی ویدیو

اصول تولید محتوای ویدیویی

در عصر رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ویدیویی یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای جذب مخاطب است. از یک سو، این شیوه بازاریابی بسیار جذب‌کننده است، مردم آنها را به مدت طولانی‌تر تماشا می‌کنند، بهتر آن را به خاطر می‌سپارند و بیشتر از متن و عکس به اشتراک می‌گذارند. اما طبیعتاً نسبت به متن و عکس نیاز به منابع بیشتری دارد. شما نیاز به یک دوربین و میکروفون خوب دارید و باید دانش پایه در مورد نورپردازی، ضبط، تدوین و آپلود کردن داشته باشید. اگر این کار را درست انجام ندهید باعث به هدر رفتن زمان، هزینه و تخصص شما می‌شود. تنها خود شما می‌دانید که چه چیزی برای برند شما مناسب است. اما در این مقاله به شایع‌ترین اشتباهاتی که بازاریابان ویدیویی انجام می‌دهند اشاره می‌کنیم.

 

به سرعت صاحب وبسایت شوید

 

تمرکز بر خودتان به جای مخاطب

نکته مهم این است: هیچ کس اهمیتی به برند شما نمی‌دهد تا زمانی که به آنها نشان دهید چرا باید اهمیت بدهند. اما راه نشان دادن این موضوع این نیست که بی‌وقفه در مورد خود، محصول یا برندتان صحبت کنید یا اینکه شام چه غذایی خورده‌اید. مردم تنها زمانی به این مسائل اهمیت می‌دهند که شما ارتباط خوبی با آنها برقرار کرده باشید. ویدیوهایی که تنها بر خود شما تمرکز دارند نمی‌توانند بینندگان متفرقه را جذب کنند. از آنجا که برای بازاریابان حرفه‌ای "بینندگان متفرقه" برابر با "مشتری بالقوه" است، مشخص است که چرا جذب نکردن این دسته از بینندگان اشتباه بزرگی محسوب می‌شود. به جای اینکه در ویدیو در مورد خودتان صحبت کنید، بر مخاطب تمرکز کنید. در مورد موضوعاتی صحبت کنید که برایشان جذاب است. در مورد مشکلاتی که دارند توصیه و راه حل ارائه دهید. در مورد مزایای آنچه که ارائه می‌دهید صحبت کنید. آنها را بخندانید یا حس قدرتمندی به آنها بدهید.

 

اشتباهات رایج در بازاریابی ویدیو

 

تبلیغ نکردن محتوای ویدیویی

بازاریابی آنلاین نیاز به تلاش فراوان دارد. درست است که محتوای ویدیویی عملکرد بهتری نسبت به دیگر شکل‌های تبلیغات دارد اما در صورتی که مردم آن را ببینند. پس اگر نتوانید با برنامه‌های تبلیغی، کاری کنید که ویدیوی شما دیده شود، تلاش‌های شما راه به جایی نمی‌برد. با اینکه شما زمان، هزینه و تلاش زیادی را صرف تولید یک ویدیو کرده‌اید، اما اگر مردم را از حضور آن آگاه نکنید ویدیوی شما دیده نمی‌شود چه برسد به اینکه وایرال شود. بنابراین برای هر ویدیویی که منتشر می‌کنید، یک استراتژی تبلیغاتی قوی طراحی کنید. این استراتژی می‌تواند شامل انتشار پست‌های تیزری، اعلان انتشار ویدیو، به اشتراک گذاری دوره‌ای ویدیو در زمان‌های مناسب و برای مخاطبان مناسب باشد.

نداشتن داستان گویی در ویدیو

ذهن انسان به گونه‌ای شکل گرفته است که به داستان اهمیت می‌دهد و آنها را به خاطر می‌سپارد. به همین دلیل است که نیاکان ما با استفاده از افسانه و اسطوره، دانش و آگاهی را به نسلهای بعد انتقال می‌دادند. به همین دلیل است که فیلمسازی و صنعت انتشارات، صنایع میلیون دلاری هستند. و به همین دلیل است که برندی که داستان‌گویی می‌کند، عملکرد بهتری در زمینه تبلیغات نسبت به دیگر رقبا دارد. داستان‌گویی، چه در قالب ویدیویی باشد که یک داستان معنادار تعریف می‌کند یا دعوت از مشتریان باشد تا شما را در سفر برندتان همراهی کنند، یک ارتباط عمیق‌تر را ایجاد می‌کند.با این کار شما می‌توانید وفاداری به برند و آگاهی از ارزش آن در ذهن مشتری را افزایش دهید. بنابراین در پستهای ویدیویی خود تلاش کنید تا یک پیش زمینه داستانی را ایجاد کنید. این کار باید در مراحل اولیه طراحی و ایده‌پردازی انجام شود تا کارهای بعدی با اطلاع کامل از خط داستانی انجام شوند.

 

اشتباهات رایج در بازاریابی ویدیو

 

تلاش برای بی نقص بودن

بازاریابی قرن بیستم تلاش داشت تا یک تصویر حرفه‌ای، بی‌نقص و حتی خدشه‌ناپذیر از برند را به مصرف کننده ارائه دهد. رسانه‌ها تلاش می‌کردند تصاویری کاملاً محدود و بسته از برندها ارائه دهند تا بینندگان و شنوندگان هیچ امکانی به چز باور کردن آنچه که رسانه می‌گفت نداشته باشند. اما در قرن حاضر، مصرف‌کنندگان به دنبال ارزش‌های تولیدی بی‌نقص و عالی نیستند. آنها اصالت، شفافیت و صداقت می‌خواهند. هرچند یک ویدیوی حرفه‌ای و باکیفیت مهم است اما نیازی نیست که کاملاً بی‌نقص به نظر برسید. بنابراین تلاش کنید تا آنجا که می‌توانید تصویر واقعی و منحصر‌به‌فرد خود را در ویدیو به نمایش بگذارید حتی اگر گاهی مدل مویتان خراب شده است یا تپق می‌زنید. این ویژگی‌های شخصیتی کوچک همان چیزهایی هستند که مخاطبان مدرن به دنبالش هستند.

مقدمه طولانی در ویدیو

بینندگان ویدیوهای یوتیوب قبل از اینکه به تماشای ویدیوی شما برسند مجبور شده‌اند که یک آگهی تبلیغاتی را تماشا کنند. پس آنها را مجبور نکنید چند دقیقه دیگر نیز به سلام و احوالپرسی و تشکر و چیزهای دیگری گوش دهند که هیچ ربطی به موضوع لینکی که روی آن کلیک کرده‌اند ندارد. مدت زمان ایده‌آل برای یک ویدیو بسته به موضوع آن متفاوت است اما در مورد تمام ویدیوها، مقدمه هرچه کوتاهتر باشد بهتر است. سریع به اصل موضوع بپردازید. با یک جمله کوتاه شروع کنید و خودتان را معرفی کنید و مختصر بگویید که هدف این ویدیو چیست. پس از این مطالب، اگر مقدمه بیشتری بگویید بیننده را از دست می‌دهید.

توجه نکردن به کیفیت تولید

هرچند گفتیم که چند نکته ضعیف مثل درست نبودن مدل مو می‌تواند به نفع شما باشد، اما اصلاً به معنای ارائه کیفیت ضعیف نیست. اینترنت پر است از ویدیوهای بی فایده که توسط فردی بدون دانش کافی از نورپردازی و زوایای فیلمبرداری روی یک گوشی قدیمی ضبط شده‌اند. حتی پس از تولید، بسیاری از ویدیوها مخاطب خود را از دست می‌دهند چون به درستی تدوین، آپلود یا کدگذاری نشده‌اند. شما باید استانداردهای ابتدایی برای ویدیوهای خود داشته باشید تا بتوانید بیننده را جذب کنید. بنابراین تجهیزات فیلمبرداری به روز بخرید و یک فرد حرفه‌ای را استخدام کنید تا کارهای پس از تولید و آپلود را برای شما انجام دهد. هزینه آن کمتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید و کاملاً ارزشش را دارد.

 

اشتباهات رایج در بازاریابی ویدیو

 

تبلیغات در ویدیو

یکی از اهداف بازاریابی ویدیویی کسب درآمد از طریق یوتیوب است. اگر تبلیغات را وارد آن کنید، می‌توانید از طریق آن کسب درآمد کنید. اما مشکل این است که هیچکس دوست ندارد تبلیغات اضافی را تماشا کند. بنابراین به دنبال کسب درآمد از طریق فروش ناشی از موفقیت ویدیوها باشید نه تبلیغات روی آن. تا آنجا که می‌توانید تبلیغات را غیرفعال کنید و تنها به هدف خود از ساختن ویدیو فکر کنید.

قرار ندادن call to action

این یکی از شایع‌ترین اشتباهات در هر نوع بازاریابی است. هر چیزی که در مورد محصول خود منتشر می‌کنید باید مخاطب را راهنمایی کند که قدم بعدی چیست تا او را به مشتری و سپس مدافع متعهد برند شما تبدیل کند. اگر ویدیوی شما این اطلاعات را نداشته باشد، حتی اگر یک دعوت به عضویت در خبرنامه باشد، به مهمترین هدف خود نرسیده است. بنابراین در ویدیوی خود یک CTA شفاهی قرار دهید و به بیننده بگویید تا چه کاری انجام دهد. دکمه‌های ساده و بنرهایی در ویدیو قرار دهید تا برداشتن قدم بعدی راحت باشد. 

گفتن موضوعات زیاد در ویدیو

شما در حوزه خود یک متخصص هستید. بنابراین ممکن است آنقدر هیجان زده شوید که بخواهید همه چیز را در ویدیو با بیننده در میان بگذارید. شما باید در مورد موضوعاتی ویدیو بسازید که شما را هیجان‌زده می‌کنند و این هیجان را به بیننده انتقال دهید. اما به یاد داشته باشید که بیننده تخصص یا تجربه شما را ندارد. اگر اطلاعات زیادی را در یک ویدیو ارائه دهید، درک آن برای بیننده دشوار می‌شود. بنابراین مجموعه‌ای از ویدیوها بسازید و در هر ویدیو تنها به یک موضوع بپردازید.

 

در زمان و هزینه صرفه جویی نمایید

 

تولید ویدیوهای طولانی

اگر ویدیوی شما زیادی طولانی باشد نیز بیننده‌های خود را از دست می‌دهد. مخاطب می‌خواهد سریع به اطلاعات مورد نیازش برسد و اگر ویدیو طولانی باشد ممکن است آن را تماشا نکند.
با توجه به اهمیت بازاریابی ویدیویی در دنیای امروزی، با رعایت موارد بالا و خودداری از این اشتباهات در مورد محتوای ویدیویی، سعی کنید بهترین و باکیفیت‌ترین ویدیوها را برای مخاطبان خود تولید کنید.