سئو آمازون چگونه است؟

سئو آمازون چگونه است؟

5 فاکتور کلیدی برای تقویت سئو

آیا کسی را سراغ دارید که تاکنون وارد آمازون نشده باشد؟ هر محصول یا دسته بندی که مورد نظر کاربر و مخاطب باشد در آمازون یافت خواهد شد. در ادامه نکاتی ارائه خواهد شد که به رتبه بهتر محصول شما در آمازون کمک خواهد کرد. آیا می دانید هرگاه سخن از فروش محصول در آمازون به میان می‌آید می‌توان این سایت را بستری کاملاً رقابتی دانست؟ هیچ جای تردیدی در مورد سودمند بودن آمازون وجود ندارد. موضوع رقابت در آمازون از این جهت مطرح است که کلیه فروشندگان حاضر در این سایت، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا به راحتی در معرض دید مشتری قرار بگیرند و بتوانند رتبه‌های بهتری را به دست بیاورند. قرار گرفتن در صفحه نخست نتایج جستجو اهمیت بسیاری دارد. اما چرا؟ دلیل کاملاً روشن و واضح است، بیش از 70 درصد از خریداران آمازون به غیر از صفحه اول به سراغ صفحات بعدی نمی‌روند! اطلاع یافتن از الگوریتم A9 آمازون و جزئیات مربوط به آن، کلید موفقیت شما برای قرار گرفتن در صفحه نخست نتایج جستجو می‌باشد. این کار به سادگی نیست چراکه الگوریتم موجود فاکتورهایی را لحاظ می‌کند. رعایت این فاکتورها شما را قادر می‌سازد لیستینگ باکیفیتی از محصولات خود را ارائه دهید. در ادامه متوجه خواهیم شد الگوریتم جستجوی آمازون به چه شکلی کار می‌کند.

 

درآمدزایی با کسب و کار آنلاین

 

مقدمه‌ای برای شناخت بیشتر الگوریتم جستجوی آمازون

آمازون بزرگترین سایت تجارت الکترونیک در جهان است. الگوریتمی که فعالیت میلیونها مشتری و کاربر را تسهیل می‌کند شوخی بردار و در سطحی پائین نیست. الگوریتم جستجوی آمازون با نام A9 شناخته می‌شود. این نام از شرکتی برگرفته شده است که مسئولیت سئوی آمازون را بر عهده دارد. این کمپانی، مسئولیت بازاریابی را بر عهده دارد و تکنولوژی‌های جستجو را مدیریت می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند بر خلاف جستجوهایی که در گوگل انجام می‌شود و بیشتر بار اطلاعاتی دارند، جست و جوهایی که در آمازون انجام می‌شود جنبه معاملاتی و تجاری دارند. به همین دلیل است که الگوریتم A9 آمازون تنها بر تعدادی از فاکتورها، تمرکز ویژه دارد:
- میزان عملکرد
- میزان ارتباط صفحات به عبارت جستجو شده توسط کاربر
با توجه به فاکتورهای گفته شده باید صفحه محصول خود را بهینه سازی کنید چراکه هر دو مورد برای ارتقاء رتبه عوامل کلیدی هستند. در صورتی که هر دو فاکتور را به درستی رعایت کنید، می‌توانید به صفحات اول بروید و فروش بیشتری را در سایت آمازون تجربه کنید. اجازه دهید مهم‌ترین فاکتورهای ارتقاء رتبه را بر اساس الگوریتم A9 بررسی کنیم.
5 فاکتور مهم که باید برای سئوی آمازون رعایت کرد:

 1. رتبه فروش
 2. بازخورد مشتریان
 3. پاسخدهی به سئوالات
 4. ایجاد حس رضایتمندی برای مشتری و ابقای آنها
 5. نرخ تبدیل

در ادامه به توضیح هر یک از این موارد می‌پردازیم:

1. بهبود سئوی آمازون با ارتقاء رتبه فروش

آمازون، رتبه فروش را یک ارزش می‌داند و نشان می‌دهد یک کالای خاص در قیاس با سایر محصولات در گروه مشابه یا زیرمجموعه‌های آن، چه میزان فروش داشته است. در فهرست اطلاعات محصول می‌توانید این ارزش را پیدا کنید. شما باید به این موارد آگاهی داشته باشید:

 

سئو آمازون

 

 • رتبه فروش، نشان دهنده بازده فروش یک محصول بر مبنای فروش‌های اخیر است.
 • آمازون هر ساعت رتبه فروش محصولات را آپدیت می‌کند.
 • نمی‌توان رتبه فروش را تحت مدیریت و کنترل فروشنده درآورد یا تغییری در آن لحاظ نمود.
 • به عبارت ساده، رتبه فروش معیاری است که عملکرد یک محصول را نشان می‌دهد.
 • برای بهبود و ارتقاء رتبه فروش باید به محصولات رقیبی که در دسته بندی شما قرار دارند، توجه داشته باشید. توجه به رقبا نشان می‌دهد که چه مواردی را باید اصلاح کنید.

2. بهینه سازی سئوی آمازون با استفاده از نظرات مشتریان

می‌توان سیستم بازخورد نظرات مشتری در سایت آمازون را نقطه قوت آن به شمار آورد چرا که موجب تسهیل تصمیم گیری در مورد کیفیت محصول برای خریدار، پیش از خرید خواهد شد. آمازون این مورد را نکته‌ای مهم در فاکتور رتبه بندی می‌داند. محصولاتی که به سرعت نظرات بهتری را به دست بیاورند، رتبه بهتری را نیز به دست خواهند آورد.

 • کیفیت هر نظر دارای اهمیت می‌باشد
 • تعداد کل نظرات در مورد محصول نیز مهم هستند
 • از مشتریان خودتان بخواهید نظراتشان را در مورد محصول ثبت کنند چرا که نمره بهتری دریافت خواهید کرد و رتبه شما نیز بهبود می‌یابد.

3. با پاسخدهی به سئوالات در صفحه محصول، سئوی آمازون خود را تقویت کنید

اگر نگاهی به قسمت بالایی صفحه محصول خود بیندازید، فهرست سؤالات پاسخ داده شده را مشاهده خواهید کرد. این سؤالات، فرصتی برای بهتر دیده شدن و درک درست مشتری از محصول را ایجاد خواهند کرد. مشتری‌های بالقوه‌ای که برای محصول شما وجود دارند می‌توانند با خواندن این سؤالات و پاسخ‌های آنها به سادگی متوجه شوند در حال خرید چه محصول و با چه کیفیتی هستند. به طور معمول، اعضاء آمازون به این سؤالات پاسخ می‌دهند. به عبارتی، برای دریافت پاسخ‌های دقیق و درست، شما به دیگران وابسته هستید. اما اگر شما یک فروشنده هستید می‌توانید یک گام جلوتر بروید و اطلاعات مفیدی در مورد محصول خود به خریداران احتمالی ارائه دهید. الگوریتم آمازون، لیستینگ محصولاتی که پاسخ‌های کامل، جامع و مفید در آنها ارائه شده باشد را مورد توجه قرار می‌دهد. نحوه سنجش این رتبه بندی هیچگاه آشکار نشده است. به هر حال، خوب است پس از ارسال این سؤالات به آنها پاسخ‌های لازم را بدهید. حتی در صورتی که موجب ارتقاء رتبه محصول شما نشود، شانس شما برای فروش بیشتر و بهتر در آمازون افزایش خواهد یافت.

4. ایجاد حس رضایت و ابقای مشتری راهی برای تقویت سئوی صفحه فروشنده آمازون

تمرکز اصلی آمازون بر مشتری و تجربه‌ای که مشتری از آمازون خواهد داشت، خلاصه می‌شود. بنابراین لازم است از ارائه خدمات خوب و شایسته اطمینان حاصل کنید. عوامل زیر به رتبه شما کمک خواهند کرد:

 • ارائه بازخورد مشتری در صفحه فروشنده آمازون
 • میزان ایراد در سفارشاتی که برای خریداران آمازون ارسال می‌شوند
 • میزان ارجاع کالا توسط مشتریان آمازون

در پلتفرم آمازون باید همان رفتار و عملکردی را داشته باشید که دوست دارید در فروشگاه‌های فیزیکی با شما برخورد شود. در این نوع فروشگاه‌ها انتظار دارید با لبخند از شما استقبال کنند یا از شما سؤال شود آیا نیاز به کمک دارید؟ در صورتی که طرز تفکر شما در مورد محصول و صفحه محصولتان در آمازون نیز به همین شکل باشد می‌توانید تجربه خرید خوبی را برای مشتری رقم بزنید. از این طریق می‌توانید الگوریتم A9 را تحت تأثیر قرار دهید و موجب ارتقاء رتبه محصولتان شوید.

 

با 5 کلیک سایت خود را طراحی نمایید

 

5. نرخ تبدیل موجب بهینه سازی صفحه می‌شود

هدف نهایی در آمازون این است که تا حد امکان کالاهای بیشتری به فروش برسد. به عبارت دیگر کالاهایی که نرخ تبدیل بالاتری داشته باشند می‌توانند موفق به بهبود رتبه شوند. به عنوان یک فروشنده، نمی‌توانید نرخ تبدل را دستکاری کنید یا تغییری در آن داشته باشید. اما می‌توانید برای انجام معاملات بهتر و در نتیجه فروش بیشتر تلاش کنید. در صورتی که بتوانید قیمت‌های بهتر و رقابتی‌تری را برای محصولات خود در نظر بگیرید حتی شما به عنوان یک فروشنده انگیزه‌های بیشتری خواهید یافت. همانقدر که سیستم‌های مدیریت از راه دور، کارهای شما را آسان می‌کند شما نیز باید تمام پروسه را برای مشتری‌های خود ساده کنید. در این صورت نرخ تبدیل بالاتری را به دست خواهید آورد و به صفحه اول صفحات جستجو منتقل خواهید شد. پس از افزایش نرخ تبدیل می‌توانید لیستینگ سایر محصولاتی که از نقطه نظر نرخ تبدیل کارآیی و بازده لازم را ندارند، رها کنید.