کاربرد anchor text در رتبه سایت

کاربرد anchor text در رتبه سایت

آیا گوگل تعداد کلمات کلیدی موجود در انکر تکست لینک‌های داخلی را محاسبه می‌کند؟

در پاسخ باید گفت بله. به تازگی پژوهشگران تحقیقی انجام داده‌اند و در آن به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که آیا گوگل کلمات کلیدی موجود در url را شمارش می‌کند و آیا تعداد آنها تأثیری در رتبه بندی کلمات کلیدی خاص گوگل دارد یا خیر. در این مقاله قصد داریم به ارزش لینک داخلی و تأثیر آن بر رتبه بندی گوگل بپردازیم. نتیجه مشاهدات و تجربیات حاکی از تأثیرحذف سیگنال‌های بافتی از انکرتکست لینک داخلی به صفحه هدف است. همچنین مشاهده شد که با حذف سیگنال، صفحه نامربوط یک سایت از نظر رنکینگ، جای صفحه مرتبط را می‌گیرد.

 

درآمدزایی با کسب و کار آنلاین

 

آیا گوگل کلمات کلیدی موجود در لینک‌های انکرتکست داخلی را به حساب می‌آورد؟

جان مولر از تیم گوگل در این باره اعلام کرده است که «از لینک‌های داخلی برای درک بهتر بافت و زمینه محتوای سایت‌ها استفاده می‌کند». پژوهشگران اقدام به انجام آزمایش‌هایی کردند که در آن رتبه بندی صفحات از نظر کلمات کلیدی مورد بررسی قرار گرفت. در این آزمایش‌ها، عبارت کلیدی در هیچ قسمت از سایت، اعم از لینک‌های داخلی که به صفحات داده شده بود یا در خود صفحه هدف، موجود نبود. در بخشی که به اصطلاح ناحیه ری دایرکت نام دارد، عین کلمه کلیدی قرار داده شده است. به عبارت دیگر، بک لینک‌ها و حتی دامین‌هایی وجود دارد که به صفحه هدف ارجاع داده می‌شوند اما با عبور از ری دایرکت ها به url نهایی می‌رسند. در طول سال‌های اخیر، بررسی تأثیر انکر تکست در صفحات داخلی دامین های قدیمی کار دشواری بوده است. در صورتی که فعالیت شما در زمینه سئو و بهینه سازی سایت به درستی انجام نشود یا همیشه سعی کنید آن را با عجله انجام دهید، گوگل آن را به منزله دستکاری تلقی می‌کند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم به جای این کار سعی در ارتقاء رتبه بندی کیفیت صفحات داشته باشید. به نظر می‌رسد که در برخی سطوح یا حداقل برخی از کوئری و درخواست‌ها، گوگل بر اساس تعداد کلمات کلیدی موجود در انکر تکست داخلی، اقدام به ارائه سیگنال‌های بافت و ارتباط می‌کند. همچنین در صورتی که انکر تکست داخلی که به یک صفحه اشاره می‌کند تنها موردی باشد که کلمه کلیدی هدف در آن ذکر شده است، تنها یک انکرتکست داخلی لازم است تا تأثیر آن در کلمه کلیدی مورد نظر مشاهده شود.

دنیا را در جریان سایت خود قرار دهید اما خودتان را درگیر درخواست لینک نکنید

گوگل قبلاً می‌گفت: «سایت شما باید به صورتی باشد که سایت‌های مرتبط به شما لینک بدهند». اما امروزه توصیه متفاوتی دارد: «دنیا را در جریان فعالیت سایت خود قرار دهید» و در سال 2018 این دستورالعمل به صورت زیر تغییر کرد: «محتوای سایت شما باید منحصر به فرد و مرتبط با فعالیتی که انجام می‌دهید باشد چون در این صورت می‌توانید به شکلی طبیعی در دنیای اینترنت به محبوبیت دست یابید. ایجاد محتوای مناسب نتایج خوبی به همراه دارد. هرچه محتوای سایت شما مفیدتر باشد، احتمال این که از طرف سایت‌های دیگر جست و جو شود بیشتر است. در این صورت وبمستر آن سایت‌ها، محتوای سایت شما را برای خوانندگان خود مفید تلقی کرده و به صفحه شما لینک خواهند داد». کل وب را لینک‌ها تشکیل می‌دهند به همین خاطر است که گوگل، موتور جست و جوی شماره یک جهان است. اگرچه دریافت لینک از سایت‌های دیگر مفید است اما نباید گوگل آن را روشی برای ارتقاء پیج رنک یا ارتقاء رتبه برخی از کلمات کلیدی تلقی کند. 

لینک‌ها را از سایت‌های واقعی دریافت کنید

منظور از سایت‌های واقعی سایت‌هایی هستند که صرفاً برای لینک دادن به سایت‌های دیگر ساخته نشده‌اند. گاهی اوقات توضیح این موضوع که لینک با کیفیت چیست، کار دشواری به نظر می‌رسد اما در سال 2018، گوگل به وبمسترها اعلام می‌کند که منظور از لینک خوب، لینک طبیعی است. برای معتبر بودن دامین سایت نیازی نیست که لینک‌ها الزاماً به صنعت و حرفه شما مرتبط باشند. از طرفی، سایتی که از آن لینک دریافت می‌کنید هم نباید حتماً اتوریتی بالایی داشته باشد. همچنین برای این که رتبه‌ای همانند رقبای خود به دست آورید، نیازی نیست لینک‌هایتان مثل هم باشد. حتی اگر سایتی که به شما لینک می‌دهد، ربطی به سایت شما نداشته باشد، باز هم لینک‌های آن حداقل در سال 2018 با ارزش تلقی می‌شود. هر لینک ادیتوریال نیز به شرطی قابل قبول است که صفحه‌ای که لینک در آن قرار دارد به صفحه‌ای که به آن لینک داده می‌شود مرتبط باشد.

وب سایت‌هایی که صرفاً برای لینک دادن به سایت‌های دیگر و افزایش رنک ایجاد شده‌اند ارزشی ندارند

بر اساس دستورالعمل 2018 گوگل، سایت‌هایی که صرفاً برای لینک دادن به سایت‌های دیگر ایجاد شده‌اند و هدفشان ارتقاء سئو است، مخرب به حساب می‌آیند.

دریافت لینک از سایت‌ها تحت چه شرایطی باید باشد؟

همانطور که گفتیم لینک‌ها باید از سایت‌های واقعی دریافت شود. هرچه اتوریتی و اقتدار یک سایت بیشتر باشد، لینک‌های بهتری می‌توان دریافت کرد. در حالت ایده آل:
لینک‌هایی که از سایر سایت‌ها دریافت می‌کنید، نه تنها باید خودشان مفید باشند بلکه صفحه لینک‌ها نیز باید خود منبع با ارزشی به حساب بیاید و از انکر تکست ها سوءاستفاده نکند. در این صورت، لینک خوب و چه بسا عالی به حساب خواهد آمد.
لینک‌های شما باید در صفحاتی از وب قرار گیرند که جزء ایندکس گوگل بوده و خود سایت از نظر موضوعی که در عنوان آن قرار داده شده است، رتبه خوبی به دست آورده باشد. هدف نهایی لینک سازی، به دست آوردن لینک‌های contextual یا بافتی است. اما درصورتی که لینک در دامین مناسبی قرار دارد و پیج رنک بالایی دارد و هیچ مورد سوءاستفاده در آن مشاهده نشود، می‌توان آن را لینک مناسبی به حساب آورد.

برای افزایش رنک گوگل و ساخت لینک چه باید کرد

اگر به دنبال افزایش رنک سایت خود هستید، باید اطمینان حاصل کنید صفحاتی که به سایت شما لینک می‌دهند، دارای پیج رنک مناسبی هستند، می‌توانند آن را انتقال دهند و لینک شما را در کانون توجه مقاله خود قرار داده‌اند. البته این کار به کمی تجربه نیاز دارد، شما می‌توانید پیج رنک خود را به طور طبیعی افزایش دهید. در این صورت باید محتوای سایت شما برای بازدیدکنندگان قابل توجه و جذاب باشد. این کار به طرق مختلف قابل انجام است.
روش‌های مختلفی برای ساخت لینک وجود دارد. بهتر است به جای این که از بک لینک‌های رقبای خود استفاده کنید، به فکر ایجاد یک برند آنلاین باشید. همچنین بهتر است بک لینک‌های رقیب را فیلتر کرده و الگوهایی که به ایجاد لینک‌های با کیفیت کمک می‌کنند را شناسایی کنید. با این حال، اغلب اوقات با بررسی عملکرد رقبا می‌توان ایده‌های خوبی گرفت اما به معنای این نیست که دقیقاً از لینک رقبایتان استفاده کنید. همیشه تلاش خود را معطوف به ایجاد محتوای بهتر، تجربه کاربری بهتر و دریافت لینک از سایت‌های واقعی کنید. در این صورت حتماً موفق خواهید شد. 

آیا لینک‌های غیر مربوط به موضوع سایت نیز قابل قبول هستند؟

طبق دستورالعمل گوگل دریافت لینک از صفحاتی که پیج رنک بالایی دارند، همیشه با ارزش است اما طبق جدیدترین دستورالعمل گوگل، هرچه موضوع لینک به فعالیت سایت شما نزدیک‌تر باشد، پیج رنک سایت شما افزایش خواهد یافت. امروزه دریافت لینک از صفحات دارای پیج رنک بالا ارزش گذشته را ندارد. صاحبان وبلاگ‌هایی که با موضوع سئو و بازاریابی اینترنتی فعالیت می‌کنند، معتقدند که باید در وبلاگ خود محتوای مرتبط زیادی بگنجانید، به این ترتیب منبع بزرگی از اطلاعات درباره یک موضوع خاص خواهید داشت. حتی گوگل هم با این موضوع موافق است. البته موضوعی که زیاد به آن اشاره نمی‌شود، افزایش ترافیک سایت و بالابردن تعداد و کیفیت لینک‌هایی است که از بیرون به سایت شما داده می‌شوند.

 

anchor text

 

بهترین راه به دست آوردن لینک‌های طبیعی این است که در رأس صفحه نتایج گوگل باشید!

به دست آوردن رتبه 1 در گوگل، ساخت لینک طبیعی را آسان ساخته است. اگر اولین لینک صفحه نتایج جست و جو باشید، لینک‌های طبیعی زیادی را به دست خواهید آورد که تعداد آن از حد تصورتان خارج است. کسب رتبه 1 در صفحه نتایج گوگل، به واقع  تأثیری بسیار قوی داشته و روشی قدرتمند برای جذب لینک در طول زمان است. یکی از استراتژی‌هایی که در این بین به شما کمک می‌کند این است که تا حد امکان از همان ابتدا به دنبال رتبه بندی باشید، حتی اگر کوئری ها طولانی باشد.

کدام لینک‌ها رتبه سایت را در صفحه نتایج جست و جوی گوگل تغییر می‌دهند

به گفته اندری ویهر، یکی از اعضای سابق گوگل (2012) در این رابطه باید موارد متعددی از جمله تعداد کل لینک‌ها را در نظر گرفت. کیفیت صفحاتی که لینک از آن صادر می‌شود، یکی از نکات مهمی است که حتماً باید به آن توجه داشت. همچنین باید دقت کرد آیا صفحات واقعی به نظر می‌رسند یا صرفاً برای میزبانی لینک‌ها ایجاد شده‌اند. نوع انکرهایی که استفاده می‌شود و نسبت انکرهای تجاری به نوع غیرتجاری آن نیز از دیگر موارد مهم هستند. در حالت واقعی تشخیص پروفایل کلاه سیاه کار بسیار ساده‌ای است.

هر لینکی که ترافیک انسانی به سایت شما بفرستد واجد اهمیت است

وقتی بحث ارتقاء رنکینگ واقعی صفحات در بخش نتایج جست و جوی گوگل مطرح می‌شود باید دید منظور از لینک‌های با کیفیت چیست؟ لینک‌های خوب و لینک‌های بلااستفاده کدامند؟ اولین نکته‌ای که در این رابطه باید بدانید این است که کیفیت یک لینک (یعنی آنچه که باعث ارتقاء رتبه سایت شما در گوگل می‌شود) بستگی دارد به صفحه‌ای که لینک در آن یافت شده و سایتی که در آن قرار دارد. همچنین باید توجه داشت که آیا سایت و صفحه مورد اعتماد هستند، آیا اصلاً صفحه در ایندکس گوگل قرار دارد یا نه؟ چه تعداد لینک به صفحه واقعی که لینکتان در آن قرار دارد ارجاع داده می‌شوند؟ آیا کاربران تمایلی به کلیک کردن بر روی این لینک دارند یا خیر (این مسأله به خودی خود معیارخوبی برای ارزیابی کیفیت یک لینک واقعی است). از همه این‌ها مهمتر صفحه‌ای است که لینک بر روی آن قرار دارد. در صورتی که از یک دامین با پیج رنک بالا، لینکی دریافت کردید، نباید تصور کنید که آن لینک صد‌در‌صد مفید است. در عوض، این صفحه و اهمیت آن در سایت است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد. درسال 2018، مرتبط بودن صفحه اهمیت بیشتری دارد.

کدام لینک‌ها ارزش بررسی از سوی گوگل را دارند؟

شما به عنوان وبمستر باید در پروفایل لینک خود ترکیب کوچکی از لینک‌های انکر تکست متمرکز، لینک‌های انکرتکست نامتمرکز و آدرس url (مثلاً www.hobo-web.co.uk) را داشته باشید. به این ترتیب، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که رتبه شما در گوگل مدت‌ها حفظ خواهد شد.

لینک‌های داخلی

لینک‌های داخلی مهمترین نوع لینک‌ها به حساب نمی‌آیند اما برای شروع خوبند. قبل از این که بک لینک دریافت کنید، ابتدا سایت خود را سازماندهی کنید. گوگل، سایت‌هایی که ساختار خوبی دارند و لینک‌های متنی آنها به صفحات مهمی در سایتشان ارجاع داده می‌شوند را مورد توجه قرار می‌دهد. در سایت‌های کوچکتر، بهتر است برای کل سایت از سیستم ناوبری کوچک و لینک‌های درون محتوایی استفاده کنید (البته اگر مقدار محتوای سایتتان زیاد است) و به اولویت لینک اول توجه داشته باشید. شما باید غالباً به صفحات مهم سایت خود لینک دهید تا از این طریق اطمینان حاصل کنید که گوگل  از همان ابتدا در صفحات خزیده است. در سایت‌های بزرگتر، لینک‌ها باید ساده بوده و در آنها از انکرتکست های دقیق، سیستم‌های ناوبری زمینه‌ای مثل سیستم‌های ناوبری برد کرامب استفاده کنید.

لینک‌های موجود در سایت‌های جدید معمولی

این نوع لینک‌ها و انواع سایت‌های اتوریتی و برندهای آنلاین  از اهمیت زیادی در تبلیغات برخوردارند. این لینک‌ها مورد اعتماد بوده و لینک‌های زیادی در خود دارند و E-A-T مثبت را افزایش می‌دهند.

سایت صنعتی مرتبط

این سایت‌ها معمولاً لینک‌های زیادی دارند. اگر یک سایت از نظر موضوعی به سایت شما مرتبط است و لینک آن ادیتوریال و ارگانیک باشد، در نتیجه می‌توان آن را یک لینک بسیار خوب به حساب آورد.  

لینک از سایت‌های غیر مربوط که آسیب زننده نیستند

لینک دادن از چنین صفحاتی بستگی به سایت و نوع لینک آن  دارد و مزایای زیادی برای ارتقاء رنک شما در گوگل و پیج رنک‌تان دارد.

لینک دادن بر روی پست‌های وبلاگ

چنین لینک‌هایی مفید هستند اما سایت و ساختار آن بر چنین لینک‌هایی تأثیر گذارند، چون اگر ساختار سایت ضعیف باشد، لینک به آسانی کیفیت خود را از دست می‌دهد.

لینک‌های سایت رسانه‌ای اجتماعی

اگرچه این لینک‌ها تأثیر بسیار ضعیفی در افزایش رنک شما دارند اما می‌توانید به کمک آنها صفحه خود را به خارج از سایت هم معرفی کنید و به این طریق لینک ارگانیک دریافت کنید.

لینک در صفحه لینک‌های مفید

این لینک‌ها اغلب اوقات کیفیت بسیار پائینی دارند اما گاهی می‌توان کیفیت بسیار بالایی نیز در آن‌ها مشاهده کرد. این مسأله کاملاً وابسته به هدف صفحه مورد نظر و کیفیت سایتی دارد که صفحه در آن موجود است.

لینک‌های دو طرفه

این لینک‌ها اغلب مورد سوء استفاده قرار گرفته و کیفیت بسیار پائینی دارند اما گاهی اوقات، بخش معمول لینک گراف هستند.

 

ایده از شما پیاده سازی و اجرا از ما

 

از کدام لینک‌ها باید پرهیز کرد

از به کارگیری لینک‌هایی که به صورت خودکار ساخته شده‌اند خودداری کنید. صرف‌نظر از این که لینک‌ها بتوانند در کوتاه مدت، نتایج گوگل را دستکاری کنند، در صورتی که از تکنیک‌های بی کیفیتی استفاده می‌کنید، لینک‌های خودکار چند ماه بعد برایتان دردسر ساز خواهند شد.