مهارت های مورد نیاز برای بازاریابی دیجیتال

مهارت های مورد نیاز برای بازاریابی دیجیتال

برای بازاریابی دیجیتال به چه مهارت‌هایی نیاز است؟

فناوری به طور پیوسته در حال تکامل است و همه جنبه‌های زندگی ما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. بازاریابان و کارآفرینان نیز با این پیشرفت‌ها وارد حوزه بازاریابی دیجیتال شده‌اند تا آگاهی از برند خود را افزایش دهند، به بازار هدف خود برسند و در نهایت به فروش و سود بیشتر برسند. اما متأسفانه، بسیاری از صاحبان کسب‌وکار مهارت‌های لازم برای موفقیت در این حوزه را ندارند. در نتیجه نمی‌توانند بهترین خدمات بازاریابی را ارائه دهند و محتوایی تولید کنند که مخصوص بازار هدف آنها باشد. در نهایت نیز کمپین‌های دیجیتال آنها به چشم مخاطبان ناپخته و خام به نظر می‌رسد. اما خبر خوب این است که مهارتهای دیجیتال مارکتینگ با صبر، سختکوشی و اراده مصمم قابل یادگیری هستند. شما می‌توانید مهارت‌های منحصر به فردی یاد بگیرید تا کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال را برای برند خود طراحی و پیاده‌سازی کنید. در این مقاله به مهارتهایی اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند در بازاریابی دیجیتال خبره شوید.

 

به سرعت صاحب وبسایت شوید

 

1- مهارت تحلیل داده‌ها در بازاریابی دیجیتال

امروزه ابزارهای تحلیل داده‌ها به طور وسیع در دسترس هستند و به بازاریابان این امکان را می‌دهند تا رفتارهای مشتریان را درک کنند و به آنها پیام‌های درست و مناسب ارسال کنند. تحلیل داده به معنی استفاده از روش‌های کاربردی و نرم افزارهای مدرن است برای جمع‌آوری و پردازش مجموعه‌های وسیعی از داده از میان تراکنش‌های مختلف در بازار هدف. این تراکنش‌ها شکل‌های مختلفی دارند مانند تراکنش‌های آنلاین، محتوای مصرفی، جستجوهای وب، و دیگر فعالیت‌های آنلاین که به بیزینس شما مربوط می‌شوند. در نظر داشته باشید که اگر ندانید که چگونه داده‌ها را تحلیل کنید و از آن برای بررسی رفتار مشتری و طراحی استراتژی‌های بازاریابی برای پیشرفت بیزینس خود استفاده کنید، هر شکلی از داده که در اختیار داشته باشید بدون فایده است. همراه با تحلیل داده، مفهوم پاکسازی داده‌ها معرفی شده است. پاکسازی داده‌ها به معنی حذف داده‌های ناقص، تکراری یا اشتباه در پایگاه داده‌ها است. به عنوان یک بازاریاب دیجیتال، شما باید به صورت دوره‌ای، پایگاه داده‌های خود را از داده‌های منسوخ و بی‌فایده پاک کنید تا از گرفتن تصمیمات بی‌اثر در حوزه بازاریابی جلوگیری کنید.

 

مهارت های مورد نیاز برای بازاریابی دیجیتال

 

2- مهارت‌های نوشتاری و ویراستاری

محتوا در قلب دیجیتال مارکتینگ قرار دارد. نوشتن و ویرایش محتوا چیزی بیش از نوشتن مقاله برای سایت و صفحه لندینگ است. نوشتن به معنای هدف قرار دادن مشتریان با استفاده از پیام‌های مرتبط و متقاعد کردن آنها به انجام عملی است که مطلوب شما باشد. البته داشتن یک متن خوب و مرتبط برای هر بازاریاب دیجیتال یک امر ضروری است. اما وارد کردن کلمات کلیدی سئو می‌تواند آن متن‌ها را بهینه‌سازی کند. بهینه‌سازی کلیدواژه می‌تواند به محتوای شما کمک کند تا در رتبه‌های بالای موتور جستجو قرار گیرد و مخاطبان بتوانند آن را بهتر پیدا کنند. شما باید محتوایی تولید کنید که به اصطلاح همیشه سبز باشد. به این معنا که اگر فردی یک روز و حتی دو سال بعد از انتشار محتوا به آن مراجعه کند، همچنان برای او مفید باشد.

3- مهارت‌های سئو و SEM

یک پست وبلاگ یا خبرنامه حتی اگر به بهترین شکل نوشته شده باشد، اگر مخاطبان نتوانند آن را پیدا کنند هیچ فایده‌ای ندارد. به خاطر داشته باشید که بهینه‌سازی موتور جستجو و بازاریابی موتور جستجو استراتژی‌هایی هستند که ترافیک را به سمت وبسایت شما هدایت می‌کنند. درک عمیق‌تر این استراتژی‌ها به اجرای بهتر استراتژی‌های بازاریابی شما کمک می‌کند. الگوریتم گوگل همواره در حال تغییر است و اهمیت استفاده از کلیدواژه‌های خاص و مرتبط اهمیت دوچندانی یافته است. با شلوغتر شدن هرروزه دنیای اینترنت، بسیار مهم است که به روز بمانیم و از جدیدترین آپدیت‌های الگوریتم‌ها باخبر باشیم و آنها را در فرایند تولید محتوای خود وارد کنیم.

 

مهارت های مورد نیاز برای بازاریابی دیجیتال

 

4- مهارت‌های شنیدن در دیجیتال مارکتینگ

یکی از شایع‌ترین خطاهایی که برندها مرتکب می‌شوند این است که بیش از حد بر تولید و تبلیغ محتوا تمرکز می‌کنند. در نتیجه، نمی‌توانند یک رابطه خوب با مشتریان خود برقرار کنند، مشتریانی که تبلیغ‌کنندگان اصلی برندها هستند. تولید محتوای مؤثر بر پایه داده‌هایی که شما جمع آوری و تحلیل می‌کنید استوار است. شما باید در تحلیل داده‌ها به دنبال این باشید که مخاطب هدف شما چه می‌خواهد و چگونه می‌خواهد که آن را دریافت کند. اگر می‌خواهید که یک بازاریاب دیجیتال خوب باشید، باید بدانید که طراحی، اطلاعات و نحوه بازاریابی محتوا اهمیت اساسی دارد. چگونه می‌توان از بهترین نحوه ارائه پیام تبلیغاتی به مشتری آگاه شد؟ با گوش دادن. در فضای مجازی بررسی کنید که مشتریان شما در مورد برند شما چگونه صحبت می‌کنند. گوش دادن اجتماعی همچنین شما را قادر می‌سازد تا نظر مخاطبان در مورد رقبای خود را نیز مشاهده کنید.

5- مهارت‌های بازاریابی ایمیلی

با اینکه بازاریابی ایمیلی یک شیوه قدیمی محسوب می‌شود، اما همچنان یکی از مؤثرترین راهها برای ایجاد رابطه خوب با مشتریان است. بنابراین، خلاقانه فکر کنید و بهترین خدمات بازاریابی ایمیلی را ارائه دهید. برای اینکه بتوانید یک کمپین بازاریابی ایمیلی پویا را ایجاد کنید، باید ابزارهای مناسب، معیارها و استراتژی‌های مناسب را بشناسید.

6- اهمیت مهارت‌های CRM در بازاریابی دیجیتال

مدیریت روابط مشتریان (CRM) شامل استراتژی‌هایی است که می‌توانید برای نظارت و بالا بردن تجربه مشتری به کار گیرید. با درک تعاملات و تجربیات مشتریان، می‌توانید با آنها ارتباط شخصی و احساسی برقرار کنید و به این وسیله بیزینس خود را رشد دهید. اگر می‌خواهید که مشتریان به عنوان مبلغ برند شما عمل کنند، به یک سری مهارت‌ها نیاز دارید تا CRM را بهبود بخشید. از جمله این که خود را به جای مشتری بگذارید و ببینید که دوست دارید به عنوان مشتری چه رفتاری با شما شود. همچنین مهارتهای ارتباطی نیز مهم هستند. هر مشتری با مشتری دیگر متفاوت است. بنابراین باید بدانید که با هر مشتری چه برخوردی داشته باشید.

 

مهارت های مورد نیاز برای بازاریابی دیجیتال

 

7- مهارت‌های شبکه‌های اجتماعی

امروزه دنیای شبکه‌های اجتماعی تبدیل به یک عرصه بزرگ برای گفتگوهای عمومی شده است. شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال، باید از این موضوع برای گفتگو با مردم و اطلاع رسانی در مورد کالا یا خدمات خود استفاده کنید. شما مطمئناً به عنوان یک کاربر شبکه‌های اجتماعی با این دنیا آشنا هستید. اما یک بازاریاب دیجیتال خوب می‌داند که کار با شبکه‌های اجتماعی چیزی بیشتر از پست کردن منظم و ثابت است. از آنجا که بیزینس‌ها اکنون از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند تا به مشتریان خود برسند، این پلتفرم‌ها به خوبی تکامل یافته‌اند تا اهداف بازاریابی را برآورده کنند.

8- مهارت‌های تبلیغات پولی رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی دیگر به سادگی گذشته نیستند. برقراری ارتباط با بازار هدف نیازمند چیزی بیشتر از ایجاد یک صفحه مخصوص بیزینس، استفاده از هشتگهای مناسب یا پست کردن محتوای مرتبط و جذاب است. به عنوان مثال، تبلیغات فیسبوک، یک راه جامع برای ایجاد و مدیریت تبلیغات ارائه می‌دهد. اما چگونه می‌توانید مطمئن باشید که به طور مؤثر از آن استفاده می‌کنید؟ بدون داشتن درک درست از نحوه کار تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، ممکن است نتوانید با مخاطبان خود ارتباط درستی برقرار کنید.

9- بازاریابی دیجیتال نیازمند مهارت‌های پایه‌ای طراحی است

در دنیای بازاریابی، همه چیز متن نیست، بلکه ظاهر بصری نیز اهمیت بالایی دارد. منظور این نیست که باید متخصص فتوشاپ باشید. اما وقتی گرافیست شما درک نمی‌کند که شما دوست دارید چه تغییراتی در ظاهر بصری محتوای خود بدهید، زمان زیادی را از شما می‌گیرد. وقتی شما مهارت‌های پایه طراحی را داشته باشید، بهتر می‌توانید منظور خود را برسانید.

 

در زمان و هزینه صرفه جویی نمایید

 

10- بازاریابی موبایلی

امروزه بسیاری از مردم تحقیق در مورد محصولات و حتی خرید را از طریق موبایل انجام می‌دهند. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که محتوای خود را موبایل پسند تولید کنید و از وابستگی مشتریان به دستگاه‌های موبایل به نفع بیزینس خود استفاده کنید.
در نهایت اینکه، بازاریابی دیجیتال کار هر کسی نیست. اما مهارت‌های آن را همه می‌توانند یاد بگیرند. تمامی ابزارها و اطلاعاتی که لازم دارید در دسترس شما هستند. تنها باید زمان و انرژی خود را معطوف به یادگیری این مهارتها کنید تا بتوانید به یک متخصص دیجیتال مارکتینگ تبدیل شوید.