آدرس اختصاصی چیست و چرا باید از آن استفاده کرد

آدرس اختصاصی چیست و چرا باید از آن استفاده کرد

آدرس اختصاصی چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟


Vanity UR یا آدرس اختصاصی به یک نشانی اینترنتی منحصر به فرد گفته می‌شود که برای اهداف بازاریابی ایجاد شده است. آدرس اختصاصی، یک آدرس طولانی را کوتاه و به یک لینک سفارشی مرتبط با برند شما تبدیل می‌کند. چنین لینکی، برای کلیک کردن قابل اعتماد است. این روش که به آن «لینک برند شده» یا «urlکوتاه سفارشی» هم می گویند، یک url به یادماندنی، قابل تلفظ و توصیفی است که بازدیدکنندگان را از یک محل به محل دیگر هدایت می‌کند. این آدرس، غالباً در برگیرنده نام یا هویت برند است که ترافیک را از سمت بازاریابی ایمیل، رسانه‌های اجتماعی یا بازاریابی چاپی به سایت هدایت می‌کند. نتیجه یک بررسی نشان می‌دهد که نرخ کلیک یک آدرس اختصاصی برند شده، 34 درصد بیشتر از یک آدرس معمولی است. در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین راه‌های استفاده از آدرس‌های اختصاصی آشنا کنیم و در ادامه دلایل برتری این نوع نشانی‌های اینترنتی را بررسی خواهیم کرد.

 

تجربه طراحی سایت

 

بهترین روش‌های استفاده از آدرس‌های اختصاصی

آدرس‌های اختصاصی از این جهت مفید هستند که به کمک آن می‌توانید در لحظه، اعتماد بازدیدکنندگان را نسبت به سایت خود جلب کنید. در واقع بعد از کلیک بر روی آدرس اختصاصی، فرد بازدیدکننده به سرعت به هویت شما پی می‌برد. مثلاً اگر آدرس شما به صورت: «voda.it/cinema»، باشد نتیجه‌ای که به دست خواهید آورد نسبت به وقتی که به صورت: « http://www.vodafone.it/portal/privati/vantaggi-vodafone-Exclusive-cinema?icm=cinema_exclusive» نوشته شده باشد، متفاوت خواهد بود. نشانی اول، نه تنها خواناتر از دومی است، بلکه کاربر، برند را هم به راحتی تشخیص خواهد داد. با این که آدرس اختصاصی، لینک کوتاه‌تری است، اما به کمک آن کنترل تجربه کاربر را هم در دست خواهید گرفت. این موضوع بیشتر زمانی مفید خواهد بود که مثلاً شرکت شما در زمینه‌های مختلف فعالیت کند و شما بخواهید به راحتی یکی از مشتریان را به صفحه مورد نظرتان هدایت کنید. خلاصه این که آدرس‌های اختصاصی، به شما کمک می‌کند تا به اهداف بازاریابی خود سریع‌تر دست یابید.

 

آدرس اختصاص چیست

 

نکاتی که برای ساخت آدرس اختصاصی باید در نظر داشته باشید

1- هنگام نوشتن آدرس اختصاصی دقت کنید

برای توضیح محتوایی که کاربر پس از کلیک کردن آن را مشاهده خواهد کرد، از شکل کامل کلمات استفاده کنید. اگر در این پروسه، مورد گمراه کننده‌ای وجود داشته باشد، اعتماد کاربران را نسبت به خودتان، از دست خواهید داد. هدف از به کارگیری آدرس اختصاصی این است که حتی اگر به وب سایت‌های طرف سوم لینک می‌دهید تا حد ممکن دقیق و قابل اعتماد به نظر برسید.

2- آدرس‌های اختصاصی را با سایر روش‌های بازاریابی استفاده کنید

استراتژی‌های بهینه سازی موتور جست و جو یا همان سئو را برای ساخت آدرس اختصاصی هم به کار بگیرید تا به این صورت ترافیک بیشتری را به صفحات مهم دامنه خود هدایت کنید. مثلاً از کلمات کلیدی در آدرس اختصاصی استفاده کنید. کاربرد درست لینک‌های اختصاصی به ارتقا رتبه سئوی سایت شما کمک می‌کند، به این خاطر که می‌توانید آن را با ری دایرکت های 301 ترکیب کنید. این کار نه تنها پیج رنک یا رتبه صفحه شما را کاهش نخواهد داد، بلکه بازدیدکنندگان به صفحه مورد نظر هدایت خواهند شد.

 

آدرس اختصاص چیست

 

3- فقط درصورت لزوم از آدرس‌های اختصاصی استفاده کنید

اگر آدرس اختصاصی یا vanity URL را برای تمام لینک‌ها یا پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارید، استفاده کنید، تأثیر مثبت آنها از بین خواهد رفت. آدرس‌های اختصاصی زمانی تاثیرگذار خواهند بود که لینک فعلی مؤثر نباشد.

4- آدرس اختصاصی باید ساده باشد

بهترین شکل آدرس اختصاصی این است که از یک عبارت کوتاه به اندازه 2 یا 3 کلمه تشکیل شده باشد. در صورتی که طول لینک را افزایش دهید، احتمال خطا افزایش می‌یابد. از به کار برد کلمات پیچیده، نامتعارف و غیر عادی تا حد امکان بپرهیزید. یک نمونه عالی برای سادگی و کوتاه بودن آدرس اختصاصی را می‌توان برای کارخانه معروف ماشین سازی لمبورگینی مشاهده کرد که به صورت «lam.bo» نوشته می‌شود.

5- تا حد امکان اسلش و خط تیره به کار نبرید

بسیاری از کاربران اصلاً دوست ندارند که هنگام نوشتن آدرس اینترنتی بعد از پسوندهای «.com»، «.net» یا «.org»، کلمه دیگری استفاده کنند. به همین خاطر، همه اسلش های آدرس خود را حذف کنید. به این ترتیب می‌توانید بازدیدکنندگان را به صفحه اصلی یا هوم پیج هدایت کنید و به آنها امکان کشف سایت خود را بدهید.

6- حرف اول هر کلمه را بزرگ بنویسید

با بزرگ نوشتن حرف اول هر کلمه در url، به خاطر آوردن آن هم راحت‌تر خواهد بود. همین کار به شفافیت نام برند یا پیام شما هم کمک خواهد کرد.

 

آدرس اختصاص چیست

 

چرا باید از آدرس اختصاصی استفاده کنیم؟

1- به خاطر آوردن آن راحت‌تر خواهد بود

کاربران آدرس اختصاصی را راحت‌تر به خاطر می‌آورند و دیگر لازم نیست در رسانه‌های اجتماعی، برای به خاطر آوردن شما، فعالیت‌تان و علت اهمیتی که برندتان دارد، زحمتی به خودشان بدهند. در واقع دیگر مجبور نیستند آدرس پیچیده‌ای را به خاطر بیاورند، به این خاطر که شما در آدرس خود از عبارتی به یاد ماندنی استفاده کرده‌اید که در هر سبکی از بازاریابی قابل استفاده است.

2- استفاده و به اشتراک گذاری آن آسان‌تر است

اولین دلیلی که اهمیت استفاده از آدرس اختصاصی در هر صنعت و سازمانی اعم از کوچک و بزرگ را نشان می دهد این است که به کمک آن می‌توان بازدیدکنندگان را به محتوای اختصاصی مورد نظرشان هدایت کرد. شما می‌توانید در پروسه فعلی آدرس اختصاصی خود یک Top Level Domain انتخاب کنید و سپس هنگام به اشتراک گذاشتن لینک به نقاط مختلف سایت خود، از الگوهای نامگذاری متفاوتی استفاده کنید. مثلاً در صورتی که نام دامنه خود را با یک «.blog» به اشتراک گذاشته‌اید، می‌توانید ترافیک را به پست‌های بلاگ خود هدایت کنید. یا اگر در url شما عبارت «.news» وجود داشته باشد، بازدیدکنندگان به اخبار داخلی یا بخش‌های مهمی از وب سایت‌های خبری هدایت می شوند که منعکس کننده مأموریت و دیدگاه شما است. در صورتی که اپلیکیشن موبایل دارید، می تونید آدرس اختصاصی خود را با دیپ لینکینگ نرم افزارهایی مثل «JotURL» ترکیب کنید تا یک کاربر را به صفحه‌ای دقیق در اپلیکیشن هدایت کرده و در عین حال داده‌های سفارشی مثل کد تخفیف را هم از دست ندهید. یا اگر در روزنامه‌ها یا رویدادهای زنده، کمپین‌های آفلاین راه انداخته‌اید، راحت‌تر می‌توانید فعالیت‌های صورت گرفته در مورد بازاریابی را پیگیری و افراد بیشتری را از طریق آدرس اختصاصی، به بازدید از وب سایت خود هدایت کنید.

 

درآمد زایی با کسب و کار آنلاین

 

3- امکان استفاده از داده‌های بازدیدکنندگان برای شما فراهم خواهد بود

اگر مثلاً یک کمپین بازاریابی آفلاین در روزنامه به راه انداخته‌اید و برای ساخت آدرس‌های اختصاصی و پیگیری لینک‌های خود از JotURL استفاده نمی‌کنید، اطلاعات ارزشمندی درباره مشتریان بالقوه خود را از دست خواهید داد. این موقعیت، شبیه این است که با چشمان بسته در جای خطرناکی راه بروید. در این صورت دیگر در جریان اتفاقاتی که می افتد نیستید. مثلاً شاید بخواهید از یک لینک اختصاصی در یک محل و از لینک  دیگری در محل دیگری استفاده کنید تا از این راه پی ببرید کدام یک ترافیک بیشتری تولید خواهد کرد. داده‌های دیگری مثل اطلاعات جمعیتی، مرورگر و دستگاه‌ها را می‌توان به کمک نرم افزار مناسب پیگیری کرد.
برند شما در هر پلتفرمی که فعال باشد، آدرس اختصاصی می‌تواند شانس موفقیت¬تان را افزایش دهد. با دنبال کردن روش‌هایی که در این مقاله به آن اشاره کرده‌ایم، می‌توانید اعتماد مشتریان را به خود جلب کرده، تجربه کاربران را بهبود ببخشید و با استفاده از فقط یک تکنیک، شفافیت را به کار خود وارد کنید. این فرآیند در طول زمان باعث افزایش کلیک در سایت شما می‌شود، به این خاطر که در چشم بازدیدکننده معتبر به نظر خواهید رسید. وقتی تعداد کلیک‌های شما افزایش پیدا کند، فرصت بیشتری برای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری واقعی خواهید داشت.